Šumava pohledem Gerharda Trumlera

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumava pohledem Gerharda Trumlera
Author pok
Date 2007-01-11
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vystava rakouského fotografa je otevřena v Pardubicich

Pardubice - Více než šedesát cernobilých fotografii uznavaneho rakouského fotografa Gerharda Trumlera je od tohoto pondělí vystaveno v rámci vystavy Vstric pulnoci/Mitternachtwärts v pardubickem Goethe-Zentru na Pernstynskem namesti.

Naladove snimky zachycuji krajinu i lidi

Tématem vystavy, kterou porada Rakouské kulturní forum v Praze a pardubicke Goethe-Zentrum, je oblast Šumavy a její odkaz v dile spisovatele Adalberta Stiftera. Expozice postupně putuje po celé republice, uvedl Petr Bucek z rakouského kulturního fora. Trumlerovy naladove snimky si vsimaji nejen šumavské přírody, ale i života tamnich obyvatel. Autor se velmi často venuje také detailnimu zachycení lidské tvare. výstava tak i přesto, že je instalovana v prostorach ucebny, působi velmi zive a na návštěvníky dycha neopakovatelnou atmosferou. Celkovy obraz pak vkusne doplnuji basne Adalberta Stiftera. Právě odrazu v dile Adalberta Stiftera se Trumler ve svých fotografiich venuje již od roku 1981, kdy vysla medii nadsene privitana kniha Der Böhmerwald - auf den Spuren von Adalbert Stifter (Šumava - po stopach Adalberta Stiftera).

Rakouský spisovatel Adalbert Stifter byl svým vrelým vztahem k rodne Šumavě vseobecne znamy. Narodil se tam před více než 200 lety. Vystudoval prava a přírodní vedy na univerzite ve Vidni a stal se vychovatelem, tez u Metternichu, kde vychovaval kanclerova syna Richarda. Často také pobyval na kynzvartskem zamku, kde údajne vznikl jeho roman Pozdni leto. Pro zhoubnou chorobu zvolil v lednu 1868 dobrovolnou smrt.

Krasa fotografii je v jejich cistote a přirozenosti

Jeho dila v sobe nesou zvláštni poetiku kombinující lyricke tony s drsným pohledem na svet. Podobny pohled zaujima ve svých fotografiich i Gerhard Trumler, který se snaží zachytit okamzik takový, jaký je, a v jeho bezprostřednosti nalezt krasu a kouzlo.

Rakouský fotograf Gerhard Trumler, narozeny v roce 1937, patří mezi předni evropské fotografy. Obdrzel cetna rakouska vyznamenani, jako například Cestny kříž za vedu a kulturu Rakouské republiky, medaili Alberta Schweitzera pro evropskou umeleckou publicistiku nebo opakované státní cenu Nejkrásnější knihy Rakouska. Mezinárodní popularitu mu vynesly i vystavy ve videnskem Muzeu dejin umení nebo v newyorské Leica Gallery. Kromě publikovani ve vyznamných středoevropských a svetových denicích i magazinech vydal Trumler také na 150 vlastních knih. K jeho nejznamejším publikacim patří petisvazkova antologie o Rakousku s nazvem Bunte Steine (Barevne kameny), která rovněž obsahuje texty od fotografem obdivovaneho basnika Adalberta Stiftera. K dalším znamým dilum rakouského umelce patří Nejkrásnější zamky a sidla ve východníEvropě a kniha o recke klasterni hore Athosu z roku 1978. Pardubicka výstava je přístupna zdarma

Profesor Gerhard Trumler žije stridave ve Vidni a v Rosenhofu, na severu

Rakouska, poblíž Šumavy.

Vystava bude v pardubickem GoetheZentru sidlicim v Evropském spolkovém dome zdarma přístupna vždy v pondělí, v úterý a ve čtvrtek od 14 do 17 hodin a ve středu od 10 do 17 hodin. její dernisaz je naplánovana na 8. Února.