Šumava z nebe, 2009, Předmluva

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
Šumava z nebe, 2009, Předmluva
Author Jaroslav Vogeltanz
Date 2009
Source Berger – Vogeltanz: Šumava z nebe
Genre průvodce
Respondent

Vážení čtenáři,

Šumava patří mezi nejnavštěvovanější místa v Čechách. Zcela právem. Může se pochlubit nádhernou přírodou a množstvím zachovalých historických památek. Každé místo má své kouzlo, svoji atmosféru, svoji historii. Do názvů jednotlivých sídel i přírodních lokalit jako by se otiskl život předchozích generací, které osídlily tento krásný kraj a velmi tvrdě si v něm hájily právo na život.

Svůj tvrdý otisk zanechala v krajině i nedávná historie. V dobách železné opony se ráz krajiny, budované po staletí, změnil během pár desítek let. Mnoho vesnic zaniklo, cesty zarostly, louky a pastviny zplaněly, krajina osiřela... Stopy tohoto období jsou v krajině znatelné dosud.

Letecké snímky pohoří od Nýrska po lipenskou přehradu začal fotograf Jiří Berger shromažďovat před třemi lety. Po jeho náhlém úmrtí v roce 2008 dokončil dílo kolega a přítel Jaroslav Vogeltanz.

Naším cílem bylo ukázat Vám Šumavu ze zcela nezvyklé perspektivy. I ti, kteří ji znají ze země dokonale, budou překvapeni. Z nebe je snad Šumava ještě krásnější, tajemnější a barevnější.

Jsme rádi, že Vás můžeme pozvat na prohlídku Šumavy z ptačí perspektivy jako první.

Příjemný let!

Plzeň, říjen 2009

Autoři