Šumavská příroda náš vstup do unie zatím příliš nevnímá

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavská příroda náš vstup do unie zatím příliš nevnímá
Author Alena Čarková
Date 2004-05-11
Source Českokrumlovský deník
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Šumava – Příroda zatím vstup do Evropské unie nijak nepocítila. Na tom se shodli zaměstnanci informačních středisek Správy NP a CHKO Šumava v prachatickém regionu.

Kvilda – „Vstup do unie návštěvnost turistů nezvýšil. V současné době nás navštěvují obzvláště školy, pro něž připravujeme různé výukové programy,“ uvedla referentka Informačního střediska Kvilda Radka Willmannová.

Toto středisko je zaměřeno na historii osídlení a horský les. Funguje od roku 1997. Informační materiály nabízí turistům v češtině, angličtině a němčině. „Největší návštěvnost je v letní a zimní sezoně. Přestože o Šumavu mají zájem lidé z různých zemí, jedno mají všichni společné. Zajímá je, co mohou v okolí Kvildy navštívit, a většinou je místní příroda zcela pohltí,“ dodala Willmannová.

Všechna střediska národního parku jsou zaměřena na ekologickou výchovu. „Chceme vést lidi k zamyšlení nad přírodou. Ukázat jim jinou alternativu než konzumní způsob života. K tomu slouží stálé expozice. Nabízíme filmy, brožury, ale hodně se návštěvníci dozvědí také z informačních panelů,“ shrnula.

V současné době také na Šumavě přibývá stále více příznivců horských kol. „Cyklisté opravdu převažují nad pěšími turisty. Bohužel, často neuposlechnou zákazu a jezdí i mimo vyznačené cyklostezky,“ posteskla si.

Stožec – Středisko je zaměřené na lesní ekosystémy a historii Stožecka. „Se vstupem do unie jsme nezaznamenali více návštěvníků. Zahraniční turisté mají největší zájem v okolí obce o Stožeckou kapli. Informace o ní můžeme podávat pouze ústní. Brožuru jsme zatím ještě nevydali,“ vysvětluje vedoucí střediska ekologické výchovy a IS Stožec Klára Švejdová.

Svinná Lada – Místní informační středisko funguje od roku 1996. Je zaměřeno všeobecně na okolní přírodu. Zejména pak na šumavská rašeliniště. „Se vstupem do EU se tady nezměnilo vůbec nic. Ze zahraničních turistů sem nejvíce jezdí Němci a Nizozemci. Informace podáváme v němčině nebo angličtině. Chování lidí k přírodě se nezlepšuje. Nejvíce arogantní jsou cyklisté,“ zakončil strážce NP Petr Toman.