Šumavské obce a internet
Šumavské obce a internet | |
---|---|
Author | Jan Bohdal |
Date | 2004 |
Source | Šumavské noviny |
Genre | tisk |
Respondent |
Již delší dobu je zvykem, že se projekty, různé akce a zejména firmy prezentují prostřednictvím světové sítě Internet. Ne jinak je tomu v případě obcí, měst a úřadů. Internet se totiž v posledních letech natolik zpřístupnil veřejnosti, že je prezentace umístěná na webu velmi efektivní a dynamicky se pružně měnící reklamou. Webdesigneři navíc stále častěji používají nové nástroje a technologie, kterými se Internet stává z textového informačního zdroje ve svých počátcích dynamickým multimediálním prezentačním nástrojem dnes.
Také informační weby a servery fungující pro oblast Šumavy, právě díky rozvoji a popularizaci informačních technologií a rostoucímu cestovnímu ruchu v této atraktivní oblasti, nabývají na významu. Zvlášť zaznamenatelné jsou internetové prezentace Národního parku Šumava (www.npsumava.cz), internetový server ŠumavaNeT.CZ (www.sumavanet.cz) a jeho program prezentace šumavských obcí (např. www.sumavanet.cz/kvilda nebo www.sumavanet.cz/modrava), internetový server www.sumavainfo.cz, který se zabývá zejména oblastí centrální Šumavy a nový soukromý informační server obce Kvilda (www.kvilda.com).
Internetový server npsumava.cz nabízí svým návštěvníkům na svých stránkách kompletní aktualizovaný informační servis pokrývající dění v Národním parku Šumava. Společně se serverem sumavanet.cz tvoří nejnavštěvovanější skupinu internetových adres v oblasti Šumavy. Oba servery nestavějí na propracované efektivní webové grafice, ale hlavně na informacích. Shodně proto využívají publikačních systémů (každý jiného), čímž se internetová prezentace stává efektivním dynamicky aktualizovaným médiem. Stránky Národního parku Šumava však, na rozdíl od SumavaNet.CZ, působí ucelenějším dojmem, co se týká plynulé orientace po celém webu a logické uspořádanosti.
Další dva z výše uvedených webů jsou prezentacemi šumavských obcí Modrava a Kvilda. Oba weby jsou umístěny na serveru sumavanet.cz a disponuji vlastními doménami třetího řádu www.sumavanet.cz/kvilda, resp. www.sumavanet.cz/modrava. Na uvedených adresách najdete plnohodnotnou webovou prezentaci zmíněných obcí. Graficky se jedná, stejně jako u výše uvedených serverů (SumavaNet.CZ a npsumava.cz) o nenáročně připravenou konstrukci, která však plně postačuje nárokům současného Internetu. Každá z prezentací se samozřejmě graficky osobitě liší. Obsah webů mohou vkládat přímo pověřené osoby v obci Kvilda či Modrava pomocí redakčního systému fungujícího na hostitelském serveru. Pro obce je v obou případech pravděpodobně výhodné hostovat domény na serveru s vyšší návštěvností, avšak praktičtější samozřejmě je mít vlastní webovou prezentaci na své vlastni adrese. Nutno poznamenat, že obě obce nejsou jedinými šumavskými obcemi, které využívají služeb serveru ŠumavaNet.CZ.
Další skupinu serverů tvoří nezávislé soukromé informační servery Sumavainfo.cz a Kvilda.com. Server Sumavainfo.cz můžeme zároveň nazvat informačním serverem centrální Šumavy, zatímco konkurenční SumavaNet.CZ spíše zasahuje západní směr. Objektivně se jedná o server, který nepochybně nabízí informačně nejzajímavější pohled na centrální Šumavu, avšak grafika je z vybraných serverů zmíněných v tomto textu jistě nejslabší. Naproti tomu nový soukromý informační server obce Kvilda přináší nezávislý pohled na dění v obci Kvilda a podává aktuální informace z obce. Tématicky je z části prolnut se serverem sumavainfo.cz, s nímž si je vydavatelsky blízký. Server je postaven na technologii php a databázi mysql, stejně tak jako server sumavanet.cz, avšak zatím nedosahuje tak vysoké technologické úrovně. Na druhou stranu je prezentace na www.kvilda.comgraficky vyzrálejší a ve velkém rozsahu využívá moderní grafické nástroje (flash animace, flash navigace,...). Server Kvilda.com nefiguruje v současném pojetí na Internetu dlouho, a proto zatím není informačně tolik nabitý jako všechny výše popisované servery. Plně konkurovat však dokáže zavedeným prezentacím šumavských obcí.
S otevřením hranic v rámci rozšíření EU dostává cestovní ruch na příhraniční Šumavě novou dimenzi. Obce a oblasti mají se svými projekty dveře dokořán. Zahraniční, ale i domácí turismus závisí také na dobré a propracované reklamě. V dnešní technicky přemodernizované době má snad již doslova každý přístup k Internetu. Proč tedy osobitě a kvalitně neprezentovat své projekty, ale i názory s nimi spjaté, prostřednictvím světové sítě Internet?! Reklama na něm není dnes tolik nákladná jako v jiných médiích a zatímco před pár lety Internet fungoval jako jakási mediální alternativa, dnes se právem řadí mezi plnohodnotná světová média.