Šumavské obce chtějí od státu dotace

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavské obce chtějí od státu dotace
Author Iveta Toušlová, Petr Šuleř
Date 2004-01-16
Source ČT
Genre televize
Respondent Miroslav Řežábek, František Krátký, Alois Pavlíčko, Ladislav Miko

ČT 1, Večerník z Čech

Iveta Toušlová, moderátorka

  • Je osmnáct hodin, čas Večerníku, regionálního zpravodajství České televize, dobrý večer.

Desítky milionů korun požadují od ministerstva životního prostředí obce, které mají své pozemky na území šumavského národního parku. Kvůli přísným předpisům totiž nemůžou hospodařit ve svých lesích tak jako ostatní majitelé. Například Volary vyčíslily svou újmu už na padesát milionů korun. Kompenzace za ochranný režim měl vyřešit zákon o národním parku. Ten ale sněmovna kvůli faktickým chybám koncem minulého roku zamítla.

Petr Šuleř, redaktor

  • Úplný zákaz kácení a využívání mechanizace v prvních zónách, výrazná omezení i v dalších částech, tak vypadá běžný režim ve většině českých národních parků. Například město Volary ale vlastní na Šumavě přes tři tisíce hektarů kvalitního lesa a za to, že ho nemůže využívat tak, jako ostatní majitelé, požaduje kompenzace.

Miroslav Řežábek, jednatel, Městské lesy, Volary

Jednorázová újma byla vyčíslena třicet devět milionů korun a stálá újma, která se vyplácí za omezené hospodaření každoroční, obnáší zhruba dva miliony korun ročně.

Petr Šuleř, redaktor

  • Vedení města čekalo podle místostarosty na zákon o šumavském národním parku, který měl otázku kompenzací přesně řešit. Souhlasí s tím i jeho předkladatel, komunistický poslanec Vojtěch Filip. Kvůli faktickým chybám ale sněmovna jeho návrh zamítla. Vedení města je proto připraveno vymáhat peníze soudně.

František Krátký, místostarosta Volar (KSČM)

Zatím nám brání v podání žaloby výše poplatků, který je třeba složit při podání žaloby.

Alois Pavlíčko, ředitel Správy Národního parku Šumava

V současné době je to legislativní problém a není to typické.

Petr Šuleř, redaktor

  • S tím, že obcím náleží kompenzace za to, že kvůli státem nařízenému ochrannému režimu nemohou volně nakládat se svým majetkem, souhlasí i ministerstvo životního prostředí.

Ladislav Miko, Ministerstvo životního prostředí, Praha

Já věřím, že se podaří do 1. května, než vstoupíme do Evropské unie, tu novelu přijmout a tím pádem velká část těchto věcí bude vyřešena.

Petr Šuleř, redaktor

  • Pokud ministerstvo přistoupí na vyplácení kompenzací nebo mu to přikáže soud, bude to podle odhadů obou zúčastněných stran stát státní rozpočet několik set milionů korun. Se žádostmi o peníze se totiž připojí i všechna další města a obce, která mají svůj majetek na území některého z národních parků.