Šumavské víkendové byty jen pro milionáře

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavské víkendové byty jen pro milionáře
Author Karel Havlík
Date 2007-01-06
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Ve stinu státných smrku stojí nove objekty v místech, kde dříve chatraly vojenské baraky

Kdyz jedete silnici od Nyrska po tahlem stoupani tesne pod sedlem šumavského špičáku, sotva si povsimnete dvou rozestavených domu vsazených ve svahu po právě straně. Ve stinu státných smrku stojí nove objekty v místech, kde dříve chatraly vojenské baraky. Nevelky prostor nad zalesneným údolím, kde pramení uhlava, se priznacne jmenuje Sruby, které tu měli kdysi šumavští Lesáci. Domy s jedenapadesáti luxusnimi byty s veškerým komfortem převažne o velikosti 1 + 1 mají lesní stavby z Nyrska dokoncit zaverem letošního roku na katastralním území Hojsovy Straze, informovala Lucie Hejtmankova ze stavebního odboru v železné Rude.

šumavské víkendove apartmany ve tripatrových domech, obklopených stromy a s okny s vyhledem do prekrasneho údolí, si nemůže dovolit každý. Nebudou lacine. Stavajici ceny za metr čtvereční se v centralni šumavě pohybuji od 30 do 40 tisíc korun. Milion a více korun za rekreační být není povazovano za premrstene. Prostorne apartmany pro početnější rodinu mohou vyjit až na čtyři miliony korun.

O bydlení v nových domech pod špičákem i na Srni je velká poptavka. Lidi pritahuje nadherna krajina a cisty horsky vzduch. Mnoho bytu je již rezervovano, shoduji se představitele realitnich kancelari v Klatovech a Plzni.

Starousedlici a zejména majitele hotelu a penzionu na špičáku a v železné Rude považuji budovani víkendových bytu za konkurenci, kterou nevitaji s nadsením.

Nemáme zatím zájem o takové stavby. V železné Rude, v Alzbetine a na špičáku platí dnes stavebni uzavera, uvedl tajemnik zeleznorudského městského úřadu Jaroslav Tachovsky. Především pro Prazaky a movite Plzeňaky, kteří nevlastní na šumavě chalupu, bude bydlení v moderních apartmanech výhodne. Zakoupeny být mohou obyvat celorocne, anebo pronajimat. Dal jsem přednost víkendovému bytu před bydlením na chate, o kterou bych se musel porad starat a na to nezbývá tolik casu, sdělil před časem hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, který vlastní víkendovy být na špičáku.