Šumavský park je dál bez zákona

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavský park je dál bez zákona
Author Václav Dolejší
Date 2002-03-15
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Další návrh je možno čekat až po volbách

Co je to vlastně Národní park Šumava, už více než deset let vymezuje pouhé vládní nařízení. Zákon, který to měl změnit, poslanci ve středu večer zamítli.

Šumava – Jihočeský poslanec a předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Miroslav Beneš z ODS prosadil zamítnutí návrhu zákona o Národním parku Šumava. Toto středeční rozhodnutí sněmovny ostře kritizují ekologové. Cílem zákona totiž bylo dát Národnímu parku Šumava přesný právní rámec, do rukou správy vložit jasné pravomoci a především přesně vymezit jeho hranice. Právě od toho si ekologové slibovali, že se tím definitivně zabrání nynějším snahám některých politiků a podnikatelských lobby zmenšit park. „Bez ohledu na tento výsledek to byli komunisté a ODS, kdo prosazoval praktické zrušení národního parku, respektive odtržení některých z jeho nejvzácnějších částí,“ ostře kritizovala politiky Karolína Šůlováz Hnutí Duha. Jsou dvě příčiny, proč většina poslanců – především pravicových – návrh smetla ze stolu. Z jihočeských poslanců hlasovali pro zamítnutí občanští demokraté, unionisté a lidovci. Hlavně mluvili o nejasném způsobu finančních kompenzací obcím, jež zákon omezuje při nakládání s majetkem.

Beneš navíc chce, aby pro všechny národní parky v zemi existoval obecný zákon, nikoliv pro každý zvlášť speciální. „Nebyly nalezeny takové formulace, které by byly obecně přijatelné a které by byly aplikovatelné i v rámci jiných národních parků,“ řekl. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart si však myslí, že pravým důvodem oddalování přijetí zákona je snaha poskytnout dostatek času spekulantům, kteří skupují pozemky na území parku. „Mám pocit, že moje prognózy o tom, že někomu jde o to rozparcelovat Šumavu a vytunelovat národní park, jsou velmi oprávněné,“ tvrdí. Podle ekologů dali poslanci ODS a Koalice přednost politickému boji před věcným řešením zákona. „Ten by přitom při dobrém výsledku mohl zajistit kvalitní ochranu vzácné šumavské přírody i prosperitu horských obci,“ míní Šůlová. Naopak podle správy parku zamítnutí zákona není žádnou tragédií, i když bylo na přípravě odvedeno obrovské množství práce. „Ale žádné znejistění parku to neznamená, dále fungujeme podle stávající legislativy. Další pokus o prosazení zákona můžeme očekávat až po volbách,“ řekl mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík. Podobně mluví i šumavské obce, které požadují jasné finanční náhrady za omezení: Než špatný zákon, raději žádný, tvrdí. „Spousta lidí sice na přípravě zákona strávila hodně času, ale nakonec stejně naše požadavky z návrhu vyškrtli. Jeho podoba příliš neodpovídala našim představám,“ prozradila starostka Borových Lad Stanislava Barantálová, proč jí zamítnutí zákona příliš nevadí.