Šumavu je třeba chránit před hloupostí, tvrdí šéf parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavu je třeba chránit před hloupostí, tvrdí šéf parku
Author
Date 2009-06-03
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent František Krejčí

On-line odpovídal ředitel Šumavského parku Krejčí

Praha/Vimperk – Bývalý socialistický premiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Miloš Zeman se veřejně přidal na stranu zastánců kácení stromů v nejcennějších oblastech Šumavy, které napadl kůrovec.

Zeman prohlásil, že na ředitele národního parku Františka Krejčího a někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka podá trestní oznámení. Je přesvědčen o tom, že kácení v nedotčené přírodě je nejlepším způsobem, jak čelit kůrovcové kalamitě. „Pokládám za zločince i ty, kdo vedou nevyhlášenou chemickou válku, a za koho pokládat ty, kteří tu zavedli velkochov kůrovce?“ poznamenal expremiér Zeman, jehož podporují i některé šumavské obce. Zemanovy návrhy, jak čelit kůrovci na Šumavě, nekritizovalo jen vedení národního parku a exministr Bursík, ale rovněž současný ministr životního prostředí Ladislav Miko a skupina asi padesáti významných vědců, kteří se dlouhodobě věnují české přírodě. Shodně tvrdí, že příroda v centru národního parku si poradí sama, což se už ukazuje na malých smrčích, které vyrůstají pod „sežranými“ stromy.

„Obnova horských smrčin probíhá daleko rychleji a masivněji, než by si naši oponenti přáli. Osobně nemám moc důvěru v politiky, kteří se přes noc stanou „specialisty“ v oborech, které jsou jim na hony vzdálené,“ řekl v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz ředitel šumavského parku František Krejčí. „Šumavu je nutné chránit před lidskou hloupostí a chamtivostí,“ dodal.