Život na Šumavě je jablkem sváru mezi starosty a parkem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Život na Šumavě je jablkem sváru mezi starosty a parkem
Author Jana Amortová
Date 2004-11-25
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – I přesto, že ministerstvo životního prostředí i správa šumavského národního parku tvrdí, že strategie ochrany parku pro nastávající období je připravena, starostové šumavských obcí s tím nesouhlasí a žádnou strategii neschválili. „O parku jsme ještě neskončili,“ dali při nedávném setkání rázně najevo starostové obcí v národním parku jeho řediteli Aloisi Pavlíčkovi. Stožecká starostka Zdeňka Lelková tvrdí, že dokument je pouze harmonogramem prací. „Není koncepční, neobsahuje popis dopadů jednotlivých rozhodnutí a výhledy do budoucna,“ řekla Lelková. Volení zástupci lidí žijících v národním parku se domnívají, že jejich hlasy jsou v diskuzích opomíjeny a znevažovány.

Mezi suché stromy noví lidé nepůjdou

„My máme ale za region zodpovědnost. Ekologická sdružení, která podporují přístup ministerstva a správy parku k ochraně parku, žádnou odpovědnost za výsledek nenesou,“ zdůraznil při setkání volarský starosta Radek Mrkvička a dodal: „Žádné obyvatele do svých obcí nepřilákáme, pokud je budou obklopovat místo zelených pouze suché lesy. Ničení lesů Šumavy bude mít dopad i na turistický ruch.“ Obyvatelé národního parku a většina odborníků v lesnictví bezzásahovému experimentu proti kůrovci nedávají naději. „Suché lesy tady nechceme,“ shodují se.

Ministerstvo a park Šumavu ničí

Nezasahováním proti kůrovci v prvních zónách parku dochází k porušování nařízení vlády a zároveň zákona o ochraně přírody. „Nařízením, kterým se zřizuje Národní park Šumava, výslovně uvádí, že účelem zřízení je uchování a zlepšení životního prostředí. Ministerstvo a správa parku životní prostředí na Šumavě ničí,“ namítá jednatel sdružení Šumava 21 Jiří Štich. Argument o výborných výsledcích na druhé straně hranice vyvrátil entomolog Václav Skuhravý: „Bavorští odborníci uvádějí, že přirozená obnova lesa se daří jen zčásti. Na šestapadesáti procentech plochy, kde kůrovec zničil lesy, roste tráva a kapradí a stromky nemají šanci vyrůst.“ Ministerstvo a Hnutí Duha vybírá pro obhajobu pouze to, co se jim pro podporu jejich přístupu hodí.

Starostové chtějí změnu kategorie ochrany

Odpor šumavských starostů zesílil. V srpnu vydali své stanovisko k plánovanému rozšiřování bezzásahových zón, v září pak sepsali otevřený dopis, v němž požadují přeřazení parku do páté, méně přísné kategorie ochrany přírody podle mezinárodních kritérií.