Životní cesta Aloise Pavlíčka do přírody i k sobě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Životní cesta Aloise Pavlíčka do přírody i k sobě
Author Zdeněk Přibyl
Date 2009-09-05
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Prachatice –Zajímavou výstavu o jednom nevšedním Šumavanovi mezi námi hostí od začátku září výstavní síň ve vstupní chodbě prachatické Městské knihovny v Husově ulici. Nese název Příroda očima Šumaváka, kterým je Alois Pavlíčko z Prachatic. Představuje zde hlavně svoje fotografie přírodních krás, ale vlastně i část své životní cesty přírodou.

Hned první panel výstavy je pro naše tvrzení charakteristický. Jmenuje se Šumavákem od narození s podtitulem Jak jsem začínal. Lojza, jak jsou jeho přátelé zvyklí mu říkat, vylovil ze svého archivu a zvětšil například fotku Boubínu z vrcholu libínské rozhledny, záběr ze Stanice mladých ochránců přírody při ZŠ Vodňanská Prachatice, která byla první svého druhu v republice, a také snímky Plešného jezera, hory Plechý a obelisku Adalberta Stiftera nad jezerem ledovcového původu.

A dál může divák plynule pokračovat v jednotlivých tématech. V oddíle Mám tě rád, Šumavo si můžeme například prohlédnout Aloise Pavlíčka s motorovou pilou v ruce a pejskem po boku při údržbě luk u Stožce. Snímky v části Divoká, melancholická a krásná v každé době nás zavedou do luzného Luzného údolí a ukáží celky i detaily přírody lehce pocukrované sněhem. Šumavě jako krajině změn a proměn věnuje autor hned dva panely. Na fotkách si můžeme prohlédnout třeba část rakouské Šumavy s kácením stromů. Určitě si však řekne o pozornost snímek Medvědí hory sto padesát let po kůrovci. Rostou na ní pěkné mladé kuželovité smrky, ale je to nějak zvláštní les. Stromy jsou dál od sebe a mezi nimi je žlutošedá šumavská tráva... Přírodní krásy určitě zaujmou i na následujících fotkách. Nechybí tu snímky šumavských orchidejí, jako třeba vstavače nachového a hořečku českého, masožravých rostlin, Lojzových lásek –rašelinišťních motýlů –perleťovce severního a mokřadního, žluťáska borůvkového a dokonce jinde vyhynulého a na Šumavě žijícího ohniváčka rdesnového. Korunu všemu nasazuje fotografie jednoho z jasoňů, kteří vyhynuli již před sto lety. Kdo umí...

Předposlední díl Lojzova seriálu o přírodě, ale i o sobě, nazvaný Cestování přírodou světa, nás zavede daleko ze hranice Šumavy –do Evropy, Asie, Afriky i Ameriky. Jsou tu snímky jako Divoká Korsika, Alpy u Insbrucku, ostrov Sky ve Skotsku, pohoří Libanon Mt. nebo Al Garb v Sýrii. Závěr výstavy patří panelu Biosférické rezervace Šumava a Motýlů ve vojenském újezdu Boletice. A motýlí (a také broučí) je i výstavní tečka: Část Lojzových sbírek motýlů z Venezuely, brouků z jižní Ameriky a znovu motýlů, tentokrát z milované Šumavy.

Výstavu Příroda očima Šumaváka si můžete prohlédnou v chodbě prachatické knihovny do 3. října.