„Pohled na mrtvý les mě deprimuje,“ říká inspektor

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


„Pohled na mrtvý les mě deprimuje,“ říká inspektor
Author Ivana Harantová
Date 1997-05-28
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Až metr hluboké rýhy v parku

Jak jsme již v Týdeníku informovali, minulý měsíc bylo zahájeno inspekční šetření, na jehož základě bude rozhodnuto, zda Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava při své činnosti porušuje zákon působením nevratných změn v přírodě. Uvedené šetření iniciovalo ekologické Hnutí DUHA Šumava, které je podle slov jeho zástupce Jiřího Koreše o porušení zákona ze strany vedení parku přesvědčeno.

Zeptali jsme se oblastního inspektora České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích ing. Ladislava Krátkého, jak šetření pokračuje.

„V dubnu jsme do terénu nemohli, protože nahoře ještě ležel sníh. Proto se náš výjezd, který je nejdůležitější součástí šetření, uskutečnil až v minulém týdnu.

Jde o oblast Modravska, kde se loni v důsledku takzvané kůrovcové kalamity vytěžilo zhruba osmdesát tisíc kubíků dřeva. Při takovém objemu těžby za použití těžké mechanizace zákonitě dojde k vytvoření erozních rýh, na něž Hnutí DUHA poukazuje. Rýh je tam skutečně celá řada, od minimálních až po metr hluboké,“ konstatoval ing. Krátký.

Dále uvedl, že povinnost zpracovat kůrovcovou kalamitu vyplývá ze zákona o lesích. Podle jeho názoru se parku jen těžko všechno mohlo dařit tak, aby nedošlo k žádnému poškození přírody. Správa parku má údajně zpracován plán ozdravných opatření, který se již postupně začíná realizovat zavážením erozních rýh.

Na náš dotaz, zda těžba dřeva probíhala pouze mimo I. zónu národního parku, ing. Krátký odpověděl: „Jsem přesvědčen o tom, že v první zóně se skutečně netěžilo, nic takového jsem tam neviděl. Na druhé straně mi bylo velice smutno, když jsem si prohlížel naprosto mrtvý les právě v první, bezzásahové zóně. Netroufám si říci, zda je v tomto případě postup parku správný, k tomu nejsem kompetentní, ale pro mě osobně je to velmi deprimující pohled.“

Ing. Krátký na závěr pro náš list uvedl: „Myslím, že sebepodrobnější šetření ke stoprocentní pravdě stejně nepovede. Současná situace je velice diskutabilní, jsem přesvědčený o tom, že každý odborník by na ni měl svůj názor. Naším úkolem teď je zhruba do týdne vypracovat protokol obsahující závěry šetření. DUHA i park se k němu budou moci vyjádřit a teprve na základě jejich připomínek rozhodneme o dalším postupu.“

„Koncem tohoto týdne bychom měli dostat zápis z inspekce, k němuž se budeme vyjadřovat,“ potvrdil nám mluvčí Správy NP a CHKO Šumava prof. Mirjam Čech. „Víte, tady jde hlavně o to, zda změny v přírodě, ke kterým došlo, jsou nevratné, jak tvrdí DUHA. Osobně jsem přesvědčen, že ne,“ prohlásil.

O výsledcích šetření prováděného oblastním inspektorátem České inspekce životního prostředí budeme včas informovat.