100 korun za jisté místo na Vltavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


100 korun za jisté místo na Vltavě
Author Václav Janouš
Date 2009-04-21
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Nový systém registrace pro vodáky, kteří chtějí splout Teplou Vltavu, spustí ve středu 29. dubna správa šumavského parku.

Pokud si dopředu nezamluví místo na internetových stránkách www.npsumava.cz, na řeku se nemusí vůbec dostat. Dospělé vyjde registrace na 100 a děti od 7 do 15 let na 50 korun.

„Vodáci tuto částku zaplatí bezhotovostně převodem z účtu, nebo ji uhradí na přepážce v bance,“ uvedla včera mluvčí šumavského parku Jana Zvettlerová. Dokladem o zaplacení se pak prokážou na jednom ze dvou registračních míst. První bude v provozu denně od 8 do 16 hodin u Soumarského mostu a druhé pak denně od 9 do 16 hodin v informačním středisku ve Stožci. „Zde si zároveň vodáci vyzvednou známku, kterou si musejí kvůli případné kontrole upevnit na loď,“ dodala Zvettlerová.

Málo vody = peníze nazpět

Registraci lze zrušit nejpozději týden před zamluveným termínem. Peníze se automaticky vrací, pokud nemá hladina řeky v den splouvání požadovanou výšku. Ta musí na vodočetné lati na Soumarském mostě na Prachaticku ukazovat minimálně 50 centimetrů. Od 1. května, kdy začne na Šumavě platit nový návštěvní řád, smí navíc Teplou Vltavu denně splout maximálně sto lodí, a to ještě v pravidelných intervalech. Kdo se tedy zaregistruje přes internet, ten bude mít jistotu, v kolik může na řeku vyrazit. Tato novinka má ale i své odpůrce. „Na Šumavu jezdí na dovolenou spousta lidí. Když se v její polovině rozhodnou, že by si třeba rádi vyrazili na vodu, nemusí se na ni kvůli velkému zájmu vůbec dostat. Zbytečný mi přijde i systém rezervace a vyplouvání po určitých intervalech, lidé budou akorát naštvaní,“ argumentuje předseda Svazu šumavských obcí František Nykles.