100 tun zlata zůstává na Šumavě. Bursík zamítl průzkum

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


100 tun zlata zůstává na Šumavě. Bursík zamítl průzkum
Author Pavel Baroch
Date 2007-11-03
Source aktualne.cz
Genre internet
Respondent

Praha/Kašperské Hory - Pote, co ministr životního prostředí Martin Bursík nepovolil průzkum zlata v Jesenikach, vynesl stejne rozhodnutí i na druhé straně republiky: Nepovolil společnosti Potamon GTS, aby proverila lozisko v Kašperských horách, kde leží podle odhadu 100 tun zlata.

Firma se ale nechce vzdat a premysli o dalších krocich. Bud se může obratit na soud, anebo si podat zadost znovu. Tentokrát ovšem o takzvaný předchozi souhlas se stanovením dobyvacího prostoru. Tento souhlas by firme také otevřel přístup k lozisku.

„Musime to teď zvazit, ale zatím se priklanime k tomu, že podame zadost o předchozi souhlas,“ řekl Aktuálně.cz Rudolf Repik, vykonny ředitel společnosti Potamon GTS.

Bursík: Nepovažujeme těžbu za zadouci

Zadost ale ministerstvo může znovu zamitnout. Jak ukazuji dosavadní stanoviska, Bursíkuv úřad je v povolovani průzkumu zlata neoblomny.

Stat v současne době i blizke budoucnosti nema zájem na stanovení průzkumneho území zadnemu subjektu zamyslejicimu provadet průzkum lozisek zlata na území České republiky, neboť za současneho stavu nepovažuje těžbu zlata za zadouci,“ uvedl Bursík ve svém zamitavem stanovisku, které s odvolaním na ČTK citoval on-line deník Ekolist po drate.

Podle státní surovinove politiky představuji loziska zlata „rezervu pro eventualni využití v budoucnosti“. V rozhodnutí se dále uvádí, že zásoby nerostu v Kašperských horách byly rozhodnutím ministerstva průmyslu a obchodu odepsany.

Jenže: Potamon GTS získalo od ministerstva průmyslu k průzkumu zlateho loziska na Šumavě kladne stanovisko. Těžaři od pocatku argumentuji, že jim nejde o těžbu zlata, ale o pouhy průzkum, respektive o zkompletovani dosavadních poznatku o jednom z nejvýznamnějších lozisek zlata v Evropě. Firma by ani nedělala žádné vrty.

O šumavské zlato je velký zájem

V Kašperských horách je podle kvalifikovaných odhadu asi 100 tun zlata. Jelikož jeho cena je nejvyysi za posledních bezmála třicet let, je o lozisko, jehož hodnota je miliardy až desítky miliard korun, enormní zájem.

Nejprve zde cenny kov zkoumala firma TVX Bohemia dulni, které ale ministerstvo životního prostředí další průzkum zákazalo a firma nyní pozaduje po státu tři čtvrtě miliardy korun.

O údaje z dosavadního šumavského průzkumu se zajimaji i firmy z Ruska a Australie. Podobny zájem o zlato je i na Slovensku, kde pobočka kanadské firmy chtela těžit lozisko u Kremnice.