40 let od založení NP Bavorský les

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


40 let od založení NP Bavorský les
Author Jiří Petrovič, Jan Dvořák
Date 2010-09-07
Source ČT
Genre televize
Respondent Hans Bibelriether, Anjia Fintová, Karl Sinner

ČT 1

Jiří Petrovič, moderátor

Národní park Bavorský les slaví 40 let od svého založení. Je nejstarším národním parkem v Německu a se svou rozlohou 24 tisíc hektarů je největším. Už 20 let slouží jako předobraz Národnímu parku Šumava.

Jan Dvořák, redaktor

Podobně jako vznik Národního parku Šumava v roce 1991, byl i vznik Národního parku Bavorský les v sedmdesátých letech společností přijat velice pozitivně. Do zapomenutého kraje totiž začaly jezdit tisíce turistů a životní úroveň místních lidí stoupala. Ovšem stejně jako na Šumavě, i v Bavorském lese museli zakrátko řešit zásadní rozpory mezi veřejností a ochranáři.

Hans Bibelriether, bývalý ředitel Národního parku Bavorský les

Problémy jsme měli už po 10 letech, kdy jsme se rozhodli, že v některých územích se nebude zasahovat i v případě velkých polomů.

Jan Dvořák, redaktor

Bavorský les ročně navštíví až 1 milion lidí. Nejvíce turistů přijíždělo na začátku devadesátých let, nejméně pak před 8 lety, teď se návštěvnost opět zvyšuje.

Anjia Fintová, návštěvnice parku

My jsme přijeli ze Straublingu. Jsme tu pochopitelně kvůli přírodě.

Jan Dvořák, redaktor

Vedení Národního parku Bavorský les chce v následujících letech ještě více podporovat turismus a rozšířit spolupráci s Národním parkem Šumava.

Karl Friedrich Sinner, ředitel Národního parku Bavorský les

Naše vize je taková, že by se oba národní parky řídily stejnými principy a i když by nás nadále rozdělovala pomyslná hranice, jednalo by se o jeden velký evropský národní park.

Jan Dvořák, redaktor

Národní park Bavorský les je ale oproti Šumavě o 20 let napřed, například i v otázce bezzásahovosti. Každý rok přibývá 310 hektarů ploch, kde člověk do přírodních procesů nezasahuje. Národní park Bavorský les bude svá bezzásahová území rozšiřovat až do roku 2027, kdy by mělo být celých 75 % území národního parku bez zásahu člověka. Jan Dvořák, Česká televize, Bavorský les.

Jiří Petrovič, moderátor

A to je z regionů všechno, přeji vám klidný večer.