Až polovinu rysů v přírodě zabijí pytláci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Až polovinu rysů v přírodě zabijí pytláci
Author Právo
Date 2008-12-03
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Hnutí Duha vysílá už čtvrtým rokem na Šumavu takzvané rysí hlídky

Až padesát procent všech vzácných rysů ostrovidů žijících ve volné přírodě zabijí pytláci. Nejvíce je přitom populace této vzácné šelmy decimována mimo chráněná území.

Shodli se na tom účastníci odborného workshopu, který před několika dny skončil na šumavské Modravě.

„Z patnácti rysů, které správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně už osm zastřeleno. Počet ilegálních odstřelů se u nás za posledních dvacet let odhaduje na více než pět set kusů,“ konstatoval Ondřej Šanda z Hnutí Duha, které už čtvrtým rokem pořádá přes zimu na Šumavě takzvané rysí hlídky. Jejich přítomnost v lesích má zastrašit pytláky, kteří vzácné šelmy systematicky střílejí. „Úmrtnost rysů nelegálním odstřelem je nesporně vyšší mimo chráněná území. K většině zástřelů označených zvířat došlo mimo území parku,“ řekl Právu zoolog Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Šustr.

Původní populace rysa se dochovala pouze v oblasti Karpat a na jihu Balkánu. Jeho výskyt byl na zbývající části v minulosti zdecimován hlavně lovem. V současnosti je jeho izolovaná populace na Šumavě stabilizována díky reintrodukčnímu programu, který zde proběhl hlavně v 80. letech. Pro monitoring populace rysa ostrovida je na Šumavě používána hlavně radiotelemetrie s vybavením celkem 15 zvířat obojky. Výsledky telemetrie poskytují důležité informace pro poznání životních zvyků zvířat a jejich pohybu.

Podle ochranářů je šíření šelem důležité pro udržení únosné výše populací spárkaté zvěře. Přemnožení jeleni a srnci totiž spásáním stromků poškozují především listnaté či smíšené lesy.

Skupinky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí Duha se už proto pohybují v terénu na Šumavě, kde se vyskytují ohrožení rysi. „Hlavní sezóna rysích hlídek je vždy od podzimu do jara, kdy jsou šelmy ilegálním lovem nejvíce ohroženy. Účastní se jich desítky lidí z jihu Čech i ze vzdálenějších míst republiky,“ uvedl vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Šumavské hlídky se tradičně zaměřují na prostor mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem.

Z patnácti rysů, které správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně už osm zastřeleno Ondřej Šanda, Hnutí Duha