AOPK informuje:Zahájení konference Europarc Federation

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


AOPK informuje:Zahájení konference Europarc Federation
Author TZ AOPK
Date 2007-09-24
Source TZ AOPK
Genre tisk
Respondent

Zahajení konference Europarc Federation

Ve dnech 26. - 30. Září 2007 se v Českém Krumlově kona vyroční konference Europarc Federation (asociace správ evropských velkoplosných chráněných území, která má v současnosti přes 390 clenu z 38 zemi). Konferenci porada MŽP ve spolupráci se správami národních parku a AOPK CR, za pomoci konferencni agentury AIMS International.

Konference se zúčastni přes 330 zástupcu především z evropských velkoplosných chráněných území. Za českou stranu se zúčastni, mimo dalších, i ministr RNDr. Martin Bursík a jeho náměstek RNDr. František Pelc. Vlastní konferenci předchazi zasedani WCPA (World Commission on Protected Areas) a kulaty stul „Divočina v Evropě“, svolany Ladislavem Mikem, ředitelem ochrany životního prostředí Evropské komise. Jeden ze zahajovacích projevu přednese osobně Václav Havel.

Progam konference, konane pod hlavním motem „Nature - Bridging Bordesrs“, byl uveden v posledních cislech casopisu Ochrana přírody. Podrobnější informace o konferenci najdete na www.europarc2007.org. Probehne rada setkání a seminaru přednich evropských odborníků na ochranu přírody i hostu ze zamori k otázkam přirozených hranic ekosystému, prekonavani národních, politickych, socialnich i kulturních hranic v rámci rozvijení preshraniční spolupráce v oblasti ochrany přírody.

Za přitomnosti mistopředsedy vlády a ministra životního prostředí RNDr. Martina Bursíka, prezidentky EUROPARC Federation Eriky Stanciu, RNDr. Ladislava Mika z Evropské komise a Václava Havla probehne 27. Září v Českém Krumlově tiskova konference.

Na pátek jsou pro účastniky konference připraveny exkurze do chráněných území jižních Čech a v sobotu probehne generalni schuze EUROPARC Federation, kde bude představena strategie a pracovní plán na období 2008-2012. V podvecer bude konference oficialne ukoncena a na galaveceru budou slavnostne předany ceny Alfreda Toepfera. V rámci postkonferencni exkurze zahraniční hoste navstivi CHKO český kras a České středohori, prihraniční Národní parky České Svycarsko a Sachsische Schweiz.

Konference je urcena odborníkům. I pro veřejnost je však připravena rada doprovodných akci presahujících dobu jejího konani. V Městské galerii na Prelature bude k videní od 15. Září do 14. října výstava fotografii „Národní parky“ krajinného fotografa a pedagoga FAMU Bohumírá Prokupka.

Další výstava probehne od 24. Září do 18. Listopadu v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. má nazev „Nase nejkrásnější krajiny“ v dilech umelcu a dokumentech a představi desítky převažne historických umeleckých del, zejména obrazu a fotografii českých umelcu z chráněných území. V Mincovne českokrumlovského zamku se uskutečni v průběhu konference a festivalu Ekofilm výstava fotografii studentu FAMU s nazvem „Krajiny na kraji“, venovana zmenam našeho prihranici.