Ad: Šumava potřebuje dohodu, kompromis a také koncepci, Vicena

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ad: Šumava potřebuje dohodu, kompromis a také koncepci, Vicena
Author Českobudějovický deník
Date 2006-08-16
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent Ivo Vicena, Jakub Hruška

Do diskuse

Velmi potřebný článek k diskusi uveřejnil dne 8. srpna senátor za jižní část Šumavy Tomáš Jirsa. Plně jeho doporučení podporuji.

Kdo navštívil v poslední době Šumavu, mohl se přesvědčit, k jakým škodám na lesích a přírodě Šumavy již došlo. Přímo drastický je pohled na uschlé lesy kolem dřívější perly Šumavy Plešného jezera, Trojmezné a Modravy. Ministerstvo životního prostředí a Národní park ve Vimperku by měly konečně najít cestu k jednání s obcemi, krajem a skutečnými odborníky, kteří rozumí lesům a přírodě. Doposud uplatňovaly svoje laické názory jen některé nevládní organizace, hlavně Hnutí Duha a někteří „specialisté“, po nichž zůstaly tisícihektarové plochy mrtvých lesů a miliardové škody na lesích, přírodě, půdě, vodě a ovzduší. Tyto poměry dnes nepříznivě ovlivňují i přírodní poměry v celém Jihočeském a Západočeském kraji.

Ing. Ivo Vicena, CSc.

(Čtenář je spoluautorem Stanoviska a donedávna byl členem Rady NP Šumava.)

Ve svém diskusním příspěvku se senátor Tomáš Jirsa snaží opírat o „Stanovisko vědců a odborných pracovníků k ochraně českých lesů“ a tvrdí, že Stanovisko prosazuje opak bezzásahovosti, která se podle něj uplatňuje na Šumavě. Pan senátor ovšem svoji citaci zcela vytrhl z kontextu.

Ve Stanovisku se, v jím citované kapitole „Ochrana přírodních rezervací“, totiž píše: „Především v prvních zónách národních parků a lesních přírodních rezervací musí být zajištěna důsledná ochrana přírodních procesů.“ Až poté následuje věta, kterou použil pan Jirsa jako důkaz, že Stanovisko je proti bezzásahovosti části NP Šumava.

Senátor dále mate veřejnost, když tvrdí, že se na Šumavě prosazuje naprostá bezzásahovost. V bezzásahovém režimu by mělo být v roce 2006 zhruba 20 % rozlohy NP a do 10 let dalších 10 %. Druhé zóny NP jsou v tuto chvíli určeny k postupnému převodu hospodářských lesů na lesy, které se budou svou strukturou a druhovým složením blížit co nejvíce přirozeným lesům. Naprostá většina lesů, které jsou dnes v bezzásahovém režimu, jsou horské lesy, kde i přirozeně dominuje smrk.

RNDr. Jakub Hruška