Ad: Bitva na Plešném jezeře

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ad: Bitva na Plešném jezeře
Author Čestmír Hofhanzl
Date 1999-08-13
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Polemika

Čestmír Hofhanzl, Správa NP A CHKO Šumava

Vladimír Just má pravdu, že v těchto dnech probíhá dramatická část vleklé války o záchranu Šumavy. Jeho interpretace průběhu konfliktu je ale nekorektní a nepravdivá. Lesáci nic neosekali a nechtějí napravovat motorovými pilami několikasetletý původní porost.

Za ochránci pralesa v čele s RNDr. M. Vlašínem nestojí ve vzácné jednotě prakticky celá přírodovědecká obec. Na podporu nezodpovědného a hazardního přístupu ekologických aktivistů se vyslovilo několik vysoce postavených přírodovědců, většinou specialistů na něco jiného. Vladimír Just záměrně lže. Jména těchto vědců by měla být veřejně známa, aby se po čase přihlásili ke svému dílu zkázy. Citace celých ústavů a univerzit, když jde o jednotlivé osoby, je ukázkou, jak se nemá dělat publicistika.

Tragické na tom, co se děje v těchto dnech na Trojmezí, je, že karty jsou rozdány a hra rozehrána tak, jak se hraje již dlouhých deset let. Ve vládě je návrh změny kompetenčního zákona, na podzim se má v parlamentu projednávat převod kompetencí nad národními parky z ministerstva životního prostředí na ministerstvo zemědělství. V parlamentu už je nalobováno. Firma, která má pod palcem většinu obchodu se dřevem v ČR, letos na jaře koupila akciovou společnost, která kupuje většinu dřeva v NPŠ. Totéž se stalo v Podkrkonoší. Připravena je novela zákona o obcích, která má vydat lesy obcím v národním parku. Další souvislosti a připravené kroky líčit nebudu.