Aktivisté žádají zpřísnění splouvání Vltavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Aktivisté žádají zpřísnění splouvání Vltavy
Author Marek Kerles
Date 2006-04-21
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Vimperk Ekologičtí aktivisté požadují zpřísnění limitů pro vodácké splouvání horního toku Vltavy. Důvodem je studie, která potvrdila, že současné limity dostatečně neochraňují organismy na říčním dně před poškozením. Horní tok Vltavy z obce Lipno k přehradě Lipno protéká první, tedy nejpřísněji chráněnou zónou Národního parku Šumava. A stovky vodáků, kteří se na řeku vydávají i při velmi nízkém stavu hladiny, údajně mohou výrazně poničit říční dno.

„Snaha Správy Národního parku Šumava vyhovět skupině podnikatelů zaměřených na vodáky vede k poškozování unikátních ekosystémů,“ napsali v otevřeném dopise zástupci hned několika ekologických organizací. Správa loni určila, že lodě mohou vyjet na řeku pouze tehdy, pokud hladina řeky u Soumarského mostu neklesne na vodočtu pod 45 centimetrů. Tento krok vyvolal doslova bouři nevole zejména mezi majiteli vodáckých půjčoven a dalšími podnikateli, kteří žijí z vodácké turistiky.

Výzkumný ústav vodohospodářský však minulý týden potvrdil, že ani současný limit není pro ochranu vzácných porostů na dně dostačující. Aby se skutečně vyloučila možnost poškození dna, nesmějí údajně vodáci jezdit po hladině nižší než 58 centimetrů. „Správa parku však odbornou studii nebere na vědomí a nechystá na letošní sezonu žádné změny v dosavadním režimu splouvání Vltavy,“ tvrdí například Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Letos ještě bude vše při starém

Profesionální ochranáři na Šumavě jsou tak v dvojím ohni. Z jedné strany na ně tlačí podnikatelé podporovaní mnoha politiky, aby vůbec nebránili vodákům v přístupu na řeku. Na druhé straně si ale stěžují ekologové, že i současná omezení jsou příliš mírná. Za dobrého počasí projede v létě na úseku mezi Lenorou a Lipnem zhruba 200 lodí. „My prostě nevěříme tomu, že když se loď někde dotkne dna nebo z ní vodák ve vodě vystoupí, způsobí to na dně větší změny než jaké přináší třeba jarní povodeň,“ řekla LN spolumajitelka vodácké půjčovny Votus Jana Bláhová.

Správa parku ale argumentuje tím, že řeka při povodni sice vymílá břehy, vzácné porosty a organismy na dně ale na rozdíl od lodí nijak nepoškozuje. „My proto na základě studie vodohospodářského ústavu skutečně uvažujeme o zvýšení limitů pro splouvání řeky. Tuto změnu však musíme projednat se všemi dotčenými stranami, což budeš trvat minimálně půl roku,“ řekl LN ředitel správy parku Alois Pavlíčko. Pro letošní rok proto podle něj ještě zůstane vše při starém.

Pavlíčko zároveň tvrdí, že omezení pro vodáky by ochranáři chtěli částečně vykompenzovat výstavbou zázemí pro vykládku lodí či vodáckých odpočívadel, které ale svým charakter nebudou narušovat přírodní podmínky Vltavského luhu. Národní přírodní rezervace Vltavský luh, v níž hnízdí 101 druhů ptáků a roste 31 druhů přísně chráněných rostlin, je mimo jiné zapsána na seznamu významných světových mokřadů.

Podle Pavlíčka ale ani zpřísnění limitů pro splouvání nemusí zdaleka znamenat, že pro vodáky zůstane řeka po většinu letní sezony zavřená. Jedná se pouze o období extrémního sucha, kdy hladina Vltavy výrazně poklesne a vodáci musí lodě cestou takzvaně přetahovat po dně.