Aktivisté protestují proti kácení lesa

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Aktivisté protestují proti kácení lesa
Author Vladimír Kořen, Kristina Vrkočová
Date 2003-08-15
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaromír Bláha, Ivan Žlábek

ČT 1, Večerníky

Vladimír Kořen, moderátor

Blokáda proti kácení stromů na Šumavě. Zahájilo ji ekologické sdružení Duha v první zóně národního parku u pramene Vltavy. Pokácení více než tisíce stromů naplánovala Správa Národního parku Šumava. Důvodem je kůrovec. Aktivisté s kácením nesouhlasí a snaží se mu zabránit vlastními těly.

Kristina Vrkočová, redaktorka

V Národním parku Šumava se opakuje stejná situace jako před čtyřmi lety, kdy kácení stromů aktivisté bránili v oblasti Trojmezné. Problém tkví ve dvou naprosto rozdílných odborných názorech, jak v oblasti národního parku řešit kůrovcovou kalamitu, hnutí Duha správě národního parku vyčítá, že hospodaří jako v běžném lese, ne v přírodní rezervaci.

Jaromír Bláha, hnutí Duha

Když bychom byli v Evropské unii, tak by se jednalo o postup naprosto nepřípustný, zakázaný evropskými směrnicemi na ochranu biotopů.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Správa národního parku na svém postupu trvá. Právo na jiný odborný názor uznává, upozorňuje ale, že odpovědnost za rozhodnutí nese jen ona.

Ivan Žlábek, ředitel Správy národního parku Šumava

Podle rozhodnutí státní správy my bychom zasahovat mohli, ale znamená to součinnost s policií nebo něco podobného. Já bych velice nerad, aby k tomu došlo.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Obě strany sporu čekají na rozhodnutí ministerstva životního prostředí. Hnutí Duha se totiž proti povolení kácet v první zóně odvolalo. Před čtyřmi lety na Trojmezném byla blokáda pro aktivisty úspěšná. Kácení se podařilo zabránit.