Alois Janďura věří práci nového železnorudského zastupitelstva

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Alois Janďura věří práci nového železnorudského zastupitelstva
Author Renata Kučerová
Date 2000-08-18
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent Alois Janďura

Rozhovor / Vystudovaný lesák kandidoval v roce 1990 úspěšně na post starosty, později ze zastupitelstva odešel, aby se v současnosti navrátil

Alois Janďura stál v čele Železné Rudy od roku 1990, kdy úspěšně kandidoval na post starosty, který vykonával až do roku 1994. Od dubna 1999 je tajemníkem železnorudské radnice.

  • Před několik týdny bylo v Železné Rudě zvoleno nové zastupitelstvo. Domníváte se, že jeho činnost přinese tolik očekávané změny?

Změny k lepšímu by měly určitě nastat. Jednak je zastupitelstvo opět v plném –patnáctičlenném –počtu, jednak jsou v něm zastoupeni členové jednotlivých kandidátek všech politických směrů, které v Rudě kandidovaly. Názory na jednáních jsou vždy pestré, což by mělo být ku prospěchu věci. Alespoň to ukazuje dosavadní rozšířené zasedání městské rady i veřejné schůze městského zastupitelstva.

  • V prvním volebním období jste byl starostou. V roce 1994 jste ale z radnice odešel. Proč?

Protože jsem v nových volbách nebyl znovu zvolen –do funkce starosty nastoupil Vladimír Šimčík. Po volbách jsem přešel ke Správě Národního parku Šumava.

  • Jako řadový pracovník?

Pracoval jsem jako vedoucí strážní služby na Prášilsku.

  • Přesto jste les po čase opustil a vrátil se do komunální politiky. Nebylo lepší být v přírodě než v politice?

Rozhodně ano. Bylo to i blíže mé profesi, protože jsem vystudoval lesnickou školu. Pobyt v přírodě je mně bližší než současná funkce.

  • Tak proč jste z parku odešel?

Přihlásil jsem se do konkursu na funkci tajemníka městského úřadu. Také jsem byl požádán, zda bych čtyřapůlletou praxi u parku nemohl zúročit právě ve funkci tajemníka.

  • Jste jediným pracovníkem radnice, který poznal život ve městě před rokem 1990 i po něm. Mohl byste situaci porovnat?

Všechno se tady změnilo. Do Železné Rudy jsem se přiženil v roce 1961, kdy zde bylo z větší části hraniční pásmo. To mělo samozřejmě vliv na rozvoj turistiky, která zde byla omezená –nejkrásnější oblasti Železnorudska byly nepřístupné. V roce 1990, kdy padla železná opona, začala spolupráce mezi oběma Železnými Rudami, která vlastně do té doby vůbec nefungovala. Otevření hranice mělo ohromný význam pro rozvoj turistiky.

  • Železná Ruda není jen synonymem turismu, ale i vietnamských obchodníků. Myslíte, že Vietnamci Rudu jednou pohltí?

Doufám, že se to nestane. Pokud naše republika vstoupí do unie, bude situace určitě zcela jiná. Na druhé straně tady Vietnamců neustále přibývá a síly města omezit jejich příliv i obchodní činnost jsou bohužel minimální.

  • Jak by měl podle vás vypadat optimální chod města?

Železná Ruda je a doufám, že i v budoucnu bude, turistickým centrem jihozápadní Šumavy. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní turistiku, a to by měl být i hlavní cíl vedení města i rudských lidí –aby vše směřovalo k rozvoji cestovního ruchu. To je oblast, která bude v budoucnu živit místní obyvatele.