Ambrozek by si přál, aby životní prostředí dostala Koalice

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ambrozek by si přál, aby životní prostředí dostala Koalice
Author Soňa Remešová, ČTK
Date 2002-06-18
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Lidovec Libor Ambrozek, známý z Poslanecké sněmovny jako horlivý zastánce ochrany přírody, by si přál, aby resort životního prostředí ve společné vládě ČSSD, KDU- ČSL a Unie svobody-DEU připadl Koalici. ČTK dnes řekl, že prací ve sněmovně politikové Koalice dokázali, že se „umějí k životnímu prostředí chovat solidně a že dobře vycházejí s nevládními organizacemi“. Funkci ministra chce však dál vykonávat i dosavadní šéf resortu Miloš Kužvart.

Obecně je toto křeslo vnímáno jako post, o který vítězná strana voleb neprojevuje eminentní zájem. Kdo bude řídit ochranu přírody, tedy zřejmě ovlivní rozdělení dalších ministerstev mezi sociální demokracii a Koalici.

Zda by v případě, že ČSSD nebude o životní prostředí usilovat, křeslo ministra získal on nebo unionista František Pelc, bude záležet podle Ambrozka na vnitřních jednáních mezi lidovci a unií. Pelc je ředitelem Správy chráněných krajinných oblastí, do sněmovny postoupil v letošních volbách poprvé a společně s Ambrozkem připravil ekologický program Koalice. „Nejsme ale ti, kteří by si v této situaci mohli vybírat,“ komentoval Ambrozek pro Koalici neradostný výsledek voleb.

Předseda Českého svazu ochránců přírody lituje, že se do sněmovny znovu nedostali unionista Zdeněk Kořistka či sociální demokrat Jan Bláha, u nichž nacházel spojenectví při prosazování ekologické legislativy. Ambrozek soudí, že i mezi nově příchozími kolegy nalezne spolupracovníky. K tomu, zda bude nová sněmovna zelenější, je „opatrně optimistický“. Záleží podle něj také na chování komunistů.

Na podzim by podle Ambrozka měla sněmovna otevřít diskusi nad novou koncepcí ochrany přírody a krajiny. Jako poslanec by Ambrozek podpořil Kužvartovu snahu znovu se pokusit navrhnout takzvaný zelený haléř, tedy dotaci, kterou by elektrárny odváděly na alternativní zdroje energií. Protože toto řešení podpory považuje za nekoncepční, sám by raději promítl „ekologickou daň“ do výkupních cen elektřiny. Ambrozek by chtěl v tomto volebním období otevřít i diskuse o nepříliš populárním zavedení ekologických daní, například z benzínu. Podporu pro takzvanou uhlíkovou daň chce hledat i Kužvart.