Anketa Deníku: Nekácejte na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Anketa Deníku: Nekácejte na Šumavě
Author Dalibor Dostál
Date 2008-08-27
Source Brněnský deník
Genre tisk
Respondent

Praha / V nejcennějších částech Národního parku Šumava by se nemělo kácet, myslí si většina veřejnosti. Takové jsou výsledky ankety na www.denik.cz. Proti kácení se vyslovilo 73,4 procenta účastníků ankety. Velkou většinou hlasů tak odmítli argumenty regionálních politiků, kteří kácení prosazují.

„Podle mého názoru jde jenom o peníze. Protože když si obnovu lesa zařídí příroda sama, tak jak to dělala vždycky i bez lesníků a politiků ODS, tak na tom samozřejmě nikdo nevydělá ani korunu. A pokud politici nazývají lesem ty smrkové plantáže, tak opravdový les zřejmě nikdy neviděli,“ míní čtenář s přezdívkou Vanav. „V tomto systému jde jenom o peníze. Po nás potopa,“ připojil se čtenář vystupující pod pseudonymem Alibaba.

„Národní park byl ustaven pro ochranu přírody, bez násilných zásahů, jakými bezesporu těžba dřeva je. Proč se politici, kteří odborně problému nerozumějí, zaštitují dalšími tvrzeními laiků?“ ptá se čtenář Docent a sám si odpovídá: „Jde jim totiž jedině o jejich ekonomické důvody. Maximální využití Šumavy pro ekonomické zájmy.“ Zastánci kácení byli ve výrazné menšině. Jejich argumenty byly většinou ekonomické.

„Pokud lidé vkládají finanční prostředky do výsadby lesa, činí tak se záměrem tyto finance získat při „sklizni“ zpět, aby mohli výsadbu dále opakovat,“ míní čtenářka Romča.

Názory regionálních politiků se tak stále více vzdalují postoji většiny veřejnosti. Starostů a jihočeského hejtmana Jana Zahradníka se přitom nedávno zastal i prezident Václav Klaus. „Postoje kraje a starostů pošumavských obcí a měst považuji za racionální,“ uvedl Klaus při víkendové návštěvě veletrhu Země živitelka v Českých Budějovicích. Většina účastníků ankety však postoj regionálních politiků kritizuje. „Je důležité, že národní park se nenechal zlomit politicko-ekonomickou lobby hejtmanů Zahradníků a spol. a nenechá se dotlačit ke kácení,“ zmínil čtenář Hudec.