Bízková chce kulatý stůl k Šumavě, Zemanovci podali žalobu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bízková chce kulatý stůl k Šumavě, Zemanovci podali žalobu
Author ct24.cz
Date 2010-05-11
Source ct24.cz
Genre internet
Respondent

Ministryně životního prostředí Rut Bízková plánuje na Šumavě jednání u kulatého stolu, ze kterého by mělo vzejít racionální řešení sporů o hospodaření národního parku. Pozváni jsou zástupci krajů, starostové obcí, zástupci podnikatelů, turistických svazů a odborníci na ochranu přírody. Do sporu se vložila i strana Zemanovci, která podala trestní oznámení na bývalé ministry a ředitele parku kvůli údajné katastrofální situaci na Šumavě. K jednání vyzvala i premiéra Fischera.

Bízková se už setkala s ředitelem národního parku Františkem Krejčím. „Nyní se chci seznámit s postoji všech zástupců šumavské oblasti,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě. Předpokládá, že zúčastnění vytvoří několik odborných skupin pro řešení jednotlivých témat, jako je například ochrana přírody, ekonomický rozvoj regionu a podnikatelské aktivity, turistický ruch.

Spory o hospodaření na Šumavě souvisejí s kůrovcovou kalamitou a snahou ekologů v parku co nejméně zasahovat do přírodních procesů. Vymezili proto na Šumavě bezzásahové zóny – v dalších ale s kalamitou bojují. Loni bylo na Šumavě vytěženo rekordních 300 tisíc metrů kubických dřeva napadeného kůrovcem. Letos se správci chystají ve druhých zónách parku vykácet až půl milionu kubických metrů dřeva.

Zemanovci žalují Bursíka i Ambrozka

Zemanovci žalují bývalé ministry životního prostředí Libora Ambrozka, Martina Bursíka, Ladislava Mika a bývalého ředitele parku Aloise Pavlička a jeho nástupce Františka Krejčího. Jejich přičiněním prý došlo k vytvoření bezlesí v rozloze 10 až 15 tisíc hektarů. „Odhady škod na životním prostředí se pohybují v rozsahu desítek miliard korun,“ stojí v trestním oznámení.

Strana také požaduje, aby policie prověřila, zda nebyly zneužity státní dotace a zda nebyl na Šumavě porušován lesní zákon. Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc (SZ) už dříve uvedl, že jeho lidé nepochybili. „Ať si to NKÚ prošetří horem dolem,“ komentoval Pelc Zemanovu žádost o prošetření dotací. Právě na základě Zemanova podnětu nařídilo ministerstvo financí veřejnosprávní kontrolu správy parku. Kontroloři se mají zaměřit na hospodaření parku, především na využití dotací.