Bavoři: Ne Klausově lanovce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bavoři: Ne Klausově lanovce
Author Marek Kerles
Date 2007-10-06
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Němecti Zelení mohou blokovat případně žádosti o peníze z EU na stavbu pro lyžaře

NOVA PEC Do sporu o moznou vystavbu lyžařské sjezdovky nebo lanovky na vrchol šumavské hory Smrčina, ve kterém se kromě mnoha jiných politiku angazuje i prezident Václav Klaus, se razantne vlozili bavorsti Zelení. Jejich zástupci v bavorském parlamentu totiž vyjádřili jednoznacnou podporu českému ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi, který se stavbou sjezdovky či lanovky v Národním parku Šumava nesouhlasi. Ministru Bursíkovi jsem v dopise osobně podekoval za jeho nasazení v této věci, uvedl bavorský poslanec za Zelené Eike Hallitzky. Sjezdovka či lanovka by podle něj mohla výrazne narušit pralesovite zbytky v šumavském parku.

I když Smrčina leží na česko-rakouských hranicích nedaleko Bavorska, dokonce i rakouska media přiznáváji, že hlas bavorských Zelených může mít v celém sporu velkou vahu. A to třeba při případně žádosti o podporu stavby z evropských fondu, urcených pro preshraniční spolupráci v celém šumavském regionu. Národní parky Šumava a sousedni Bavorský les by totiž měly v budoucnu fungovat jako jeden celek na základě stejných principu ochrany přírody. Doufam, že projekt rozšíření lyžařského areálu na českou stranu bude smeten ze stolu, uvedl Hallitzky.

Pripadna sjezdovka na Smrčině je předmětem sporu mezi politiky a ochránci přírody už nejméně patnáct let. Na rakouské straně Smrčiny totiž už dlouho funguje lyžařský areál Hochficht, který každou zimu navstevuji desetitisice Čechů. Tito lyžaři musí složite cestovat po silnici, zatímco kdyby se sjezdovky rozsirily na českou stranu, mohli by lyžovat v Česku a zároveň využívat i rakouský svah. Nechapu, proč na jedné straně stejného kopce může být sjezdovka a na druhé nikoliv, prohlásil už dříve prezident a casty návštěvník Hochfichtu Václav Klaus. Ochránci přírody však odpovídáji: Protože v Rakousku jde o bezny hospodarsky les, zatímco v Česku o národní park. Ministerstvo životního prostředí proto roky odolava tlaku vedení jihočeského kraje, lipenských obci i rakouských a českých podnikatelů, zadajicích rozšíření lyžařského areálu.

Ministerstvu se ale nelíbí ani nahradni řešení, v jehoz ramci by z Nove Pece vedla lanovka na vrchol Hraničník, ležící vedle Smrčiny. Z českých penzionu by se tak dalo jezdit s lyzemi přímo na Hochficht.