Bavorská vláda má v otázce parku poslední slovo

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bavorská vláda má v otázce parku poslední slovo
Author Radovan Holub
Date 2006-01-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Názory

Na základě diskuse v MF Dnes bych rád ještě jednou zopakoval vývoj kolem „práva veta“, týkajícího se národního parku Bavorský les.

1. Právo veta pro bavorské obce v předpolí nové části národního parku Bavorský les bylo navrženo 24. 11. 2005 ve výboru pro životní prostředí bavorského parlamentu, de iure však tehdy ještě neplatilo

2. Plenární zasedání 15. 12. 2005 potvrdilo návrh výboru pro životní prostředí, ale zároveň zadalo, aby správa parku pokračovala ve své dosavadní politice a směřovala ke svému cíli, jímž je 75 % bezzásahovosti v nové části parku do roku 2017. Není to tedy jakási libovůle parku, ale úkol! K dispozici byly čtyři petice: dvě proti dalšímu rozšiřování bezzásahové zóny v nové části NPBL, dvě pro. Dvě petice, které byly proti, byly zamítnuty, protože odporují postoji zemské vlády vůči národním parkům a mezinárodním kritériím pro národní parky.

Přesto však byl schválen závěr, že výše uvedeného cíle může být dosaženo pouze v jednomyslné shodě s obcemi komunálního výboru rady NPBL (princip jednomyslnosti). Čili je pravdou, že NPBL může (lépe řečeno musí) rozšiřovat svou bezzásahovou zónu. Je pravda i to, že je k tomu nutné požehnání všech obcí zastoupených v radě národního parku Bavorský les (viz tisková zpráva z 28. 12. 2005). Právě tento doplněk „zastoupených v radě…" je velmi důležitý. Prakticky to znamená, že je sice nezbytné, aby se v komunálním výboru rady parku dosáhlo jednomyslnosti, ale závěry této rady mají pro zemské ministerstvo životního prostředí jen poradní charakter. „Poslední slovo má ministerstvo,“ řekl ministr životního prostředí v Bavorsku Werner Schnappauf. Právě tento ministr zdůraznil, že zájem zemské vlády na rozšíření bezzásahového území v nové části parku na 75 procent trvá. Někteří komentátoři v německém tisku se domnívají, že tím pádem „právo veta“ prakticky neexistuje, anebo je přinejmenším oslabeno. To je však spíš na nějaký právní rozbor. Pro nás je důležité, že nastoupená politika národního parku Bavorský les se nebude měnit, bude pokračovat stejným směrem dál. A samozřejmě, je pro nás výzvou, že je třeba brát názory obcí velmi vážně a nepřetržitě s nimi jednat a vysvětlovat, že nechceme nic jiného, než mezinárodně uznávaný národní park podle II. kategorie IUCN.