Bezzásahový plán na Šumavě rozděluje veřejnost na dva tábory

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bezzásahový plán na Šumavě rozděluje veřejnost na dva tábory
Author Jan Hrubeš, Petr Šuleř
Date 2009-01-23
Source ČT
Genre televize
Respondent František Krejčí, Pavla Čížková, Tomáš Jirsa

ČT 1

 • Jan Hrubeš, moderátor

Nezasahování proti kůrovci na Šumavě je správné. To alespoň tvrdí představitelé národního parku a dnes zveřejnili závěry rozsáhlého desetiletého průzkumu, podle kterého si příroda s uschlými lesy sama poradí. Místní politiky a starosty ale tyto argumenty moc nepřesvědčily. Podle nich se jedná o velmi nezodpovědný experiment. Ve spojení jsme teď s Petrem Šuleřem, kterého zdravím do Českých Budějovic. Petře, mluvili jsme o novém průzkumu. Má správa parku šanci přesvědčit právě tímto výzkumem své oponenty?

 • Petr Šuleř, redaktor

To lze jen velmi těžko posoudit. Každopádně teď zastánci bezzásahového přístupu, je ale třeba říct, že se netýká zdaleka celé Šumavy, nicméně poměrně velké území, řádově desítek tisíc hektarů mají v ruce konkrétní argument, jednoduše dokladují, že mezi uschlými pahýly, rosou nové mladé stromy. Nicméně konkrétně, nicméně ty skutečné odpůrce spíš nepřesvědčí, ostatně můžeme se podívat. Kácet stromy napadené kůrovcem, nebo je nechat volně uschnout. Dvě naprosto odlišné koncepce. První zastávají šumavští starostové, většina politiků a lesníků. Druhou například Strana zelených, ekologické organizace a současná správa národního parku. Právě ta přišla s novými čísly a snímky.

 • František Krejčí, ředitel Správy Národního parku Šumava

Plně jsme potvrdili, že ta zvolená koncepce je opravdu opodstatněná a je opravdu správná.

 • Petr Šuleř, redaktor

Výzkumníci podrobně sledovali část bezzásahové zóny na jihu Modravských plání. V roce 97 tady kůrovec zničil tisíc sto ze třinácti set hektarů lesa. Nyní tady podle nich začínají sami růst nové stromy.

 • Pavla Čížková, členka výzkumného týmu

V žádném případě to mrtvé území není.

 • Petr Šuleř, redaktor

Působivé prezentace a výčty ale jihočeské politiky příliš nepřesvědčili.

 • Tomáš Jirsa, senátor (ODS)

Ať park vysvětlí národu, že nechal uschnout čtyři sta let staré stromy na pramenech Vltavy a pak se chlubí tím, že tam rostou nějaké malé semenáčky.

 • Petr Šuleř, redaktor

Kůrovec Šumavu a okolí stále rozděluje. Nevládní organizace jsou z výsledků výzkumu nadšené. Oslovení místní starostové se bojí šíření kalamity do obecních lesů, případně toho, že pahýly uschlých stromů odradí návštěvníky parku.

 • Jan Hrubeš, moderátor

Do sporu o kácení mluvil v minulosti hodně taky jihočeský krajský úřad. Jaký je jeho vliv teď po volbách?

 • Petr Šuleř, redaktor

Je pravda, že aktivisté doufali, že po volbách se postoj kraje vůči bezzásahovosti na Šumavě změní. Nicméně zelení se do zastupitelstva vůbec nedostali a názory současných politiků jsou v podstatě velmi podobné těm, kteří obsadili, nebo kteří vládli kraji před nimi. Dnes byl hejtman v Bruselu, nicméně jeho náměstkyně za ČSSD Ivana Stráská doslova uvedla, že nekácení na Šumavě považuje za nebezpečný experiment a podobné názory měli i oslovení politici z KDU-ČSL a KSČM.

 • Jan Hrubeš, moderátor

Tak takové jsou informace od Petra Šuleře z Českých Budějovic.