Bikery pustí na Špičák

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bikery pustí na Špičák
Author Jitka Šrámková
Date 2008-03-07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Správci parku rozhodli, že za určitých podmínek lze adrenalinový sport povolit

Železná Ruda, Špičák – Ještě loni správci národního parku vyháněli ze šumavského Špičáku adrenalinové cyklisty, a to s vysvětlením, že neúnosně ničí přírodu. Letos bikery vzali na milost a připouští dokonce, že budou mít k dispozici hned několik tras. Bikeři to vítají.

Špičácký bikepark otevřela loni nelegálně firma Sport Service. Tím si vykoledovala pokutu 150 tisíc korun za ničení přírody.

„S firmou Sport Service jednáme o řešení, které by umožnilo cyklistům zařádit si a přitom šetřilo přírodu. Firma navrhla na Špičáku několik tras pro cyklisty a objedná nezávislý posudek. Ten řekne, která trasa je pro přírodu únosná,“ vysvětlil Pavel Hubený ze Správy národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Hubený je proti tomu, aby loni otevřená trasa fungovala v původní podobě. Zároveň ale připustil, že z vrcholu Špičáku se budou letos jezdci možná pouštět i po dvou bikecestách.

„Jsme rádi, že správci parku uznali, že si musíme nějak vydělávat i v létě,“ hodnotí vývoj kauzy spolumajitel Sport Service Josef Treml. Podle něj lanovku na Špičák využilo v letní sezoně roku 2006 dvanáct tisíc lidí, o rok později to bylo už o osm tisíc návštěvníků více. „Bylo to právě díky bikerům, kteří trasu hodnotili jako nejkvalitnější v Česku,“ připomněl

Josef Treml. Mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Skálová potvrdila, že firma Sport Service nemusí načerno vytvořený bikepark odstraňovat. Přestože Sportservis žádal o snížení pokuty, ministerstvo potvrdilo původní výši.

„Podle mě byla pokuta relativně nízká na to, že při budování parku věděli, že dělají něco špatně, protože jsme je na to upozorňovali. Udělili jsme pokutu na spodní hranici možného. Spíš takovou výchovnou,“ prohlásil Pavel Hubený.

Podle něj by mohla být na Špičáku ještě další trasa, která by už nepodléhala schvalování. Nevedla by totiž přírodním terénem. „Tato trasa by mohla být k dispozici možná už v dubnu,“ uvedl Pavel Hubený. „Vede po starých cestách z doby, kdy se ještě v hraničním pásmu chodilo z Čertova jezera na Černé jinudy než dnes. Trasa je pěkně skloněná a bikerům by se mohla líbit,“ upřesnil Josef Treml.

„Když v Česku bikeparky nebudou, zamíří nadšenci do Německa či Itálie, kde je doslova bikerský ráj,“ uvedl jeden z plzeňských příznivců adrenalinového sjíždění Jan Pochop. Ten se na Špičáku přimlouvá za více tras různé náročnosti, aby nedocházelo k úrazům a aby nebyly bikerské cesty přeplněné.

Pro cyklisty je ale důležité, aby se na Špičák dostali lanovkou. Ovšem ta se mohla podle dosavadních pravidel správců parku rozjet až 15. června.

„Pokud ale budou nalezeny vhodné trasy pro cyklisty, nebude už důvod omezovat provoz lanovky,“ dodal Pavel Hubený.