Blokáda zastavila kácení

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Blokáda zastavila kácení
Author Ivana Harantová
Date 2003-08-19
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – K osvědčené blokádě se při ochraně šumavského lesa uchýlili členové a příznivci Hnutí Duha spolu s dalšími milovníky přírody. Nesouhlasí totiž s kácením v prvních, nejcennějších zónách ochrany přírody, jímž Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava bojuje proti kůrovci. Hnutí Duha bylo jedním z pětadvaceti účastníků správního řízení, z nějž nakonec vzešlo povolení k těmto zásahům. Před několika týdny je vydal útvar státní správy Správy Národního parku Šumava. Hnutí Duha se proti tomuto rozhodnutí odvolalo k ministerstvu životního prostředí. „Pokusíme se blokádou zachránit před zničením prales u pramene Vltavy. Po čtyřech letech tak opět musíme přistoupit k tomuto nouzovému řešení, abychom před nesmyslným kácením uchránili jednu z nejvzácnějších částí Šumavy a zároveň místo symbolického významu,“ uvedl Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha. Upřesnil, že správa parku se rozhodla u pramene české národní řeky pokácet desítky až stovky stromů a zdůraznil, že jde o jednu z nejcennějších pralesovitých lokalit v celém národním parku. „Prastarý les, který pramen napájí, by se tak změnil v holinu,“ vysvětlil Bláha. Účastníci blokády se podle něj rozhodli, že se pokusí zabránit kácení a vydržet do doby, kdy, jak očekávají, ministr životního prostředí zruší rozhodnutí o kácení, jež vydala správa parku. Bláha v této souvislosti připomněl blokádu z roku 1999 o níž prohlásil, že zachránila téměř celý Trojmezenský prales v jižní části parku.

Jaromír Bláha dále řekl:

„Kácení je v tomto místě navíc nesmyslné, protože plocha, o niž jde, leží pár set metrů od jádrové zóny Národního parku Bavorský les na německé straně hranice. Proto se zde nemůže podařit kůrovce vyhubit: neustále přilétávají další z Německa.“ (V jádrové části bavorského parku se proti kůrovci nezasahuje. Pozn. aut.)

„V národním parku mají stromy umírat vestoje, je to přirozená součást proměn ekosystému horského pralesa, který zde chráníme,“ řekl mluvčí blokády Mojmír Vlašín. Vykácení desítek nebo stovek stromů by podle něj založilo holinu a otevřelo cestu do pralesa vichřicím a polomům, jako se to za poslední léta stalo v řadě dalších šumavských lokalit. Když účastníci blokády koncem minulého týdne obsadili část lesa u pramene Vltavy, správa národního parku oznámila, že do smrčiny lesní dělníky, již v ní měli kácet, nevyšle a vyčká rozhodnutí ministerstva životního prostředí.

„Když koncem července tuto lokalitu navštívil ministr životního prostředí Libor Ambrozek, bylo tam pokáceno 30 stromů a k dalšímu kácení skutečně vyznačeno bezmála tisíc. Celkem by šlo asi o 500 kubíků dřeva,“ potvrdil Zdeněk Kantořík, tiskový mluvčí správy národního parku. Souhlasil i s tím, že porosty poblíž pramene Vltavy, těsně u státní hranice, napadá kůrovec přilétající sem z Národního parku Bavorský les. V nejbližších dnech bude skutečně u pramene klid. Správa parku tam pouze položila lapáky (kmeny pocházející nejčastěji z polomů, do nichž kůrovec nalétává a jeho množství je tam také monitorováno), které denně kontroluje. Podle Kantoříka kůrovec do smrků u pramene nalétl nedávno, a na případnou asanaci je tedy ještě čas.

„V každém případě počkáme na výsledek odvolacího řízení, které probíhá na územním pracovišti ministerstva životního prostředí v Českých Budějovicích. Správa parku chce postupovat jednotně s ministerstvem,“ uzavřel Kantořík.