Boj o bikepark ještě nekončí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Boj o bikepark ještě nekončí
Author Eva Tichá
Date 2007-08-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Spory na Šumavě. Má být v lyžařském areálu na Špičáku bikepark pro adrenalinove vyziti jezdcu na horských kolech? Podle ekologu z národního parku ne, protože jde o cernou stavbu ohrozující přírodu. Správci areálu jsou proti.

Šumava - Do boje o zachovani sjezdove drahy pro cyklisty, která se vine po svazich šumavského Špičáku, se pustili provozovatele tamního sportovního areálu. Správci Šumavy nedávno rozhodli o tom, že bikepark musí provozovatele zrušit, přírodu vrátit do původního stavu a ještě zaplatit 150 tisíc korun pokuty.

Proti takovému rozhodnutí jsme se samozřejmě odvolali, uvedl Josef Treml ze Sportovního areálu Špičák. Domniva se, že neporusili žádný zákon, když drahu pro cyklisty vybudovali. Bikepark na Špičáku je nadále pro sportovce otevřeny. Rozhodnutí správy parku zatím není pravomocne, tak není důvod jej zavirat.

Ředitel šumavského národního parku František Krejčí nechtěl komentovat verdikt úředníka Iva Prochazky, který o zrušení trati a o pokute rozhodl. Ze své pozice do správního řízení nemohu nijak vstupovat. Je to v kompetenci příslušneho úředníka. Zástupce sportovního areálu mi napsal, že se určitě odvolaji. O to víc nemohu nijak zásahnout, protože pobezi řízení odvolacího orgánu, uvedl Krejčí.

Ten tvrdí, že podporuje letní vyuzivani lyžařských areálu, které až dosud zily většinou jen díky zimní sezóně. Letošní zima bez sněhu však ukázala, že jen na lyžování se podnikatele nemohou spolehat. Proto chtějí investovat peníze do dalších aktivit a prilakat lidi i v létě. Nemam nic proti letnimu využití zimnich areálu, ale samozřejmě se to v chráněném území musí dit v součinnosti se správou nebo odborníky od nas z národního parku a chráněné krajinné oblasti. Obecne to platí pro všechny aktivity, tvrdí Krejčí.

Podnikatele na Šumavě se domnivaji, že správci rozvoji cestovního ruchu zatím spíše brání. Loni jsme se sešli s tehdejším vedením parku. V obecne rovině jsme se domluvili. Tvrdili, že budou podporovat aktivity rozvijejici turisticky ruch. Jenže když dojde na lamani chleba a chceme pro konkrétní věc získat souhlas, tak nám věci zamitaji, říká Vladimír Kasík ze Sportovního areálu Špičák. Exemplarni priklad je rozhledna, kterou bychom chtěli postavit na vrcholu Špičáku. Nicemu by neškodila, nedělala by žádný hluk, Lesáci by byli nadsení, protože by z ní viděli na lesy, stejne tak turisté, protože by z ní byl nadherny vyhled. Ale správci Šumavy rekli, že k její stavbe nedaji souhlas, říká Josef Treml.

Podporit bikepark na Špičáku teď chce i město Železná ruda. Necekal jsem, že správa parku o bikeparku takto rozhodne. Je to pro me neprijemne prekvapení. Očekával jsem, že ochrana přírody se s areálem úplně nesmíri, nicméně ze ho bude tolerovat, přiznává starosta Železné Rudy Michal Snebergr.

Cykliste, kteří tam jezdi, podle starosty přírodu citelné neposkozuji. Když dnes vidite rozsahlou činnost těžebních firem v lesích po orkánu, tak jeden prujezd traktoru za sebou zanecha větší nasledek než celoroční fungovani bikeparku. Pro me je to nepochopitelné rozhodnutí, říká starosta, který se chce kvůli tomu sejit s vedením národního parku.

Už loni vznikla petice Osadního vyboru obyvatel Špičáku. Po správě parku zadaji mimo jiné otevření některých dosud zavřených turistických tras, ale i stavbu rozhledny na Špičáku.

Jeden prujezd traktoru v lese zanecha větší nasledek než celoroční fungovani bikeparku M. Snebergr, starosta Železné Rudy