Boj s kůrovcem v NP Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Boj s kůrovcem v NP Šumava
Author Vladimír Kroc, Dan Moravec
Date 2001-06-22
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Karolína Šůlová, Miloš Kužvart

Radiožurnál, Odpolední blok

Vladimír Kroc, moderátor

Určitě si vzpomenete, jaké pozdvižení vyvolaly loňské protesty ekologů proti kácení šumavských hvozdů napadených kůrovcem. Jak na tohoto škůdce jinak, tak právě o tom dva dny diskutovala asi šedesátka ekologů, také zástupci Národního parku Bavorský les, Vědecká rada Národního parku Šumava a konečně i ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Podrobnosti pro nás má teď Dan Moravec z Českého rozhlasu v Českých Budějovicích.

Dan Moravec, redaktor

Kůrovcová kalamita se letos týká šesti procent lesa v národním parku. Plánuje se vykácení necelých tří tisíc kubíků dřeva v prvních zónách. To je asi polovina loňské a čtvrtina předloňské těžby. Ministr Kužvart a vědecká rada parku trvá na nutnosti kácení, ekologové jsou proti. Proč? Na to odpovídá Karolína Šůlováz Hnutí Duha.

Karolína Šůlová, Hnutí Duha

Kácení v nejcennějších pralesovitých oblastech národního parku je v rozporu s mezinárodními pravidly a ostatně také praxí, která je obvyklá v evropských národních parcích. Ona totiž praxe v bavorském národním parku ukázala, že v bezzásahových pralesovitých zónách sice postupně odumírají některé stromy, ale pod nimi přirozenou obnovou vyrůstá nový a kvalitní les. Oproti tomu na české straně Šumavy, kde se na řadě míst v těch pralesovitých oblastech zasahovalo, dramaticky narostl počet stromů, které porazil vítr a ty polomy jsou přitom pro les mnohem větší nebezpečí než kůrovec, protože hrozí /nesrozumitelné/, které se v horských oblastech velmi obtížně zalesňují.

Dan Moravec, redaktor

Argumentaci Národním parkem Bavorský les ale ministr Kužvart odmítá.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR /ČSSD/

Ona ta argumentace už delší dobu zde není pravdivá. I v Bavorském lese zasahují proti kůrovci. Nebuďme papežštějští než sám papež.

Dan Moravec, redaktor

Ekologové letos blokovat těžbu přímo na místech prvních zón nebudou. Postup ale mají jasný.

Karolína Šůlová, Hnutí Duha

My se hodláme především soustředit na nový zákon o Národním parku Šumava a myslíme si, že ten zákon by měl především stanovit jasná pravidla pro nejcennější oblasti, která by byla stejná jako v ostatních evropských národních parcích. Také by měl zajistit, aby ochrana šumavské přírody přinesla obcím prosperitu, protože všude v Evropě národní park znamená pro obce přínos.

Dan Moravec, redaktor

Diskuse na semináři byly ostré, nicméně všichni účastníci se shodli na tom, že Šumavu je třeba chránit, byť má každá strana na způsob ochrany jiný pohled. Shodli se hlavně na tom, že celý problém už překročil rámec odborných diskusí a je zpolitizovaný.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR /ČSSD/

Varianta, že bych nechal, jak mi před dvěma, třemi lety radilo Hnutí Duha, kůrovce nechat být, by mohla vést k tomu, že by tam stály nastojato mrtvé stromy na výměře 40 tisíc hektarů, a toto by byla politická odpovědnost, kterou prostě na sebe nemohu vzít.

Vladimír Kroc, moderátor

Studenti prachatického gymnázia jsou přímo v epicentru sporu o kůrovce. Je možné, že právě někteří z nich budou v budoucnu rozhodovat o tom, jak brouka vyhnat ze Šumavy. Dejme jim teď slovo.

student prachatického gymnázia

Mně se strašně líbilo to, co prostě udělali na německé straně. Nechali to přírodě a podařilo se to, jo, a kůrovec vlastně dost vymizel.

studentka prachatického gymnázia

Já jsem zase slyšela spoustu názorů a myslím si také, že když se ten les nechá tak, jak byl, i když je napadený, tak neustále tvoří prostě určitý prostor, ve kterém žijí i jiná zvířata, i když třeba ty stromy umírají, tak pořád je to ještě prostředí pro spoustu jiných živočichů a rostlin, kteří jsou na ten svůj fototyp zvyklí.

student prachatického gymnázia

Také hlavně je asi špatné, že se to potom svrhlo v boj mezi těmi aktivisty a vedením parku Šumava, protože spíš tedy boj s tím kůrovcem, už se o to vlastně ani pořádně nejednalo, už se jenom jednalo o tom, jak vyhnat ty aktivisty a ne ty kůrovce.