Boj s rysem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Boj s rysem
Author Zuzana Březinová, Iveta Markvartová, Světlana Zárubová
Date 2007-12-29
Source TV Prima
Genre televize
Respondent František Erhart, Pavel Fencl, Radovan Holub, Kateřina Ulmanová

Farmáři, myslivci a ekologové na Šumavě se hádají kvůli chráněnému rysovi. I když je jeho odstřel nelegální, několik lidí už se anonymně přiznalo, že ho hubí. Rys ostrovid ve velkém loví zvěř a občas se pustí i do ovcí nebo koz, takže způsobuje velké škody. Nikdo ale neví, co s tím. Zabít chráněné zvíře je totiž trestným činem.

Rys ostrovid. Na první pohlede roztomilá kočka,. Na druhý nebezpečná šelma, která dokáže roztrhat zvíře na kusy. Myslivci ho proto v revíru rádi nevidí a mají proto svoje argumenty.

My jsme při naháňce přišli na kus srnčího, roztrhaný.

A nejde jen o myslivce, i farmáři z něho mají obavy. Zvláště kvůli zvířatům, která chovají, přesto, že je rys velmi plachý a ve volné přírodě ho jen tak neuvidíte, dokáže svůj strach překonat a zajít až do vesnice.

Vyskočil na okno obývacího pokoje, musel překonat i ten nouzový plot.

Farmáři a myslivci zřejmě čas od času vezmou zbraň a rysa, který je přísně chráněný odstřelí. Dokládají to údaje ekologů. Za posledních 10 let někdo na Šumavě zastřelil zhruba 200 rysů.

Odstřelů je poměrně dost, relativně na to, jak je ta rysí populace zranitelná.

A ekologové tvrdí, že mají i nepřímé důkazy.

Nejčastěji jde o pytlačící myslivce a máme to potvrzené z nejrůznějších anonymních udání.

Usvědčit lovce ale není jednoduché, když se to ale podaří, hrozí mu za nelegální odstřel rysa až milionová pokuta nebo vězení.