Boletice: vzácné rostliny a románský kostelík

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Boletice: vzácné rostliny a románský kostelík
Author David Zabilka
Date 2009-07-28
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Tip na výlet

Boletice – Země nikoho. I tak je někdy nazývána oblast vojenského výcvikového prostoru Boletice, která byla pro veřejnost přes padesát let uzavřena.

Už od roku 2006 se ale mohou turisté projít Boleticemi po pěti pěších trasách v celkové délce 76 kilometrů. A zkrátka nepřijdou ani cyklisté. Ti si okolní přírodu ze svého sedla vychutnají na sedmi stezkách v délce 95 kilometrů. Pro celou oblast ovšem platí velmi přísná opatření. Neodpovědné brouzdání po okolních loukách nebo lesích mimo vyznačené trasy vás může přijít draho. O všech trasách v prostoru přehledně informují tabule umístěné u každého z asi deseti vjezdů do vojenského prostoru.

„Ty najdeme například u obcí Horní Planá, Pěkná, Zbytiny, Křišťanov, Chvalšiny nebo Kájov. Mezi nejoblíbenější cyklotrasy patří trasa č. 1 254 z Kájova přes Boletice, Polnou a Maňávku do Horní Plané,“ doporučuje Edvard Sequens ze sdružení Calla. To také pro veřejnost pravidelně vydává informační brožury o Boleticku. Na trasu je možné se pohodlně napojit na kájovském vlakovém nádraží a odtud jen kopírovat vyznačenou cyklotrasu do vojenského prostoru. Po přehledných stezkách Boleticka se pak lze dostat až do Horní Plané, kde se mohou lidé osvěžit třeba na lipenské pláži. Trasa z Kájova do Horní Plané i jiné trasy jsou zároveň ukázkou toho, co lze vůbec na Boleticku vidět a zažít. Mimo jiné je to unikátní přirozené bezlesí způsobené na několika místech intenzivní činností na tamních vojenských cvičištích. Když projíždíte prostorem, dýchne na vás také dobře patrný genius loci. Zatímco totiž běžná česká krajina byla v průběhu 20. století postižena rozsáhlou industrializací a pozemkovými úpravami, přírody v Boleticích se tyto změny téměř nedotkly. Přičteme-li významné památky, jako například románský kostel v Boleticích, údajně nejstarší památku na jihu Čech, biotopy vzácných druhů živočichů a rostlin a turisticky atraktivní příchuť nepřístupného vojenské území, je Boleticko oblastí, která o návštěvnost rozhodně nemusí mít nouzi.

Pro ty, kteří by litovali, že se okolní krajinou nelze pohybovat jinak než po stezkách, je každoročně připravována ještě jedna akce. „Díky vstřícnému přístupu velení vojenského výcvikového prostoru Boletice jsou pravidelně organizovány výpravy na nepřístupné boletické vrcholky. Obvykle se pořádají dvakrát ročně a organizuje je Klub tisícovkářů. Na celém území je však nutné dbát zvýšené opatrnosti, i vzhledem k tomu, že armáda prostor ještě úplně neopustila,“ dodává Sequens. Zároveň připomíná, že všechny uvedené trasy jsou přístupné pouze o sobotách, nedělích a svátcích. Je také dobré sledovat stránky vojenského újezdu – www.vojujezdboletice.cz, kde se mohou návštěvníci dopředu seznámit s různými omezeními.

Šumavské dobrodružství: Schwarzenberský plavební kanál

Nová Pec – Jelení Vrchy

5.08.2009 – Setkání s tradicí u hraničního potoka Ježová/Iglbach s ukázkou plavení dříví

9.08.2009 – Setkání s tradicí na Jeleních Vrších - folklór, pohádky z obou stran Šumavy, plavení dříví, řemesla

22.08.2009 – Setkání s tradicí u Rosenauerovy kapličky u Jeleních Vrchů. Mše svatá v češtině a němčině

23.08.2009 – Setkání s tradicí u hraničního potoka Ježová/Iglbach s ukázkou plavení dříví

12.09.2009 – Setkání s tradicí s ukázkou plavení dříví, Světlá voda – Stocký potok

19.09.2009 – Ukončení 11. novodobé plavební sezóny, Ježová/Iglbach – folklór, práce v lese, plavení, řemesla