Bursík: Kůrovec pomůže k rychlejšíobnově lesa v šumavském parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bursík: Kůrovec pomůže k rychlejšíobnově lesa v šumavském parku
Author ČTK, dce
Date 2007-05-24
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha - Největším problémem Národního parku Šumava není podle ministra životního prostředí Martina Bursíka kůrovec, ale rozsáhlé smrkové lesy jednoho druhu. Očekávany výskyt kůrovce v důsledku radení lednového orkánu Kyrill může pomoci rychlejsi obnově ruznorodeho lesa, uvedl dnes ministr na veřejném slyšení v senátu o rizicích kůrovcové kalamity. Dostal se tím do sporu se zastanci likvidace kůrovcem zasazených stromů.

„Největším problémem parku podle našeho názoru není kůrovec, ale smrkové monokultury. Kůrovec nám vlastně paradoxne napomůže k rychlejsi obnově a promene druhove skladby lesa,“ řekl Bursík. „Za posledních deset let plocha napadena kůrovcem je menší než plocha, která byla pokacena vichřicemi,“ uvedl ministr. Zapochyboval, zda je plosne kácení stromu kvůli kůrovcové kalamitě správne. „Podle našeho názoru asanace by byla v prikrem rozporu s posláním národního parku,“ dodal.

Narazil tím na nesouhlas odpurcu bezzásahového režimu v národním parku, podle nichž by se tak kůrovcová kalamita mohla rozšířit na další oblasti. Proti politice ministerstva se postavil například soudní znalec Ivo Vicena, podle nehoz Bursíkovo tvrzení nema vědecky zaklad. Domniva se, že je nutne zajistit zpracování všech vzniklých polomů, nikoli jen na 80 procentech plochy parku. „Ponecháni 130.000 krychlových metrů polomového dřeva bez asanace povede k obrovskému riziku dalšího rozšíření stavajícího nepřízniveho stavu,“ uvedl Vicena.

Uplatnovani bezzásahového režimu podle něj odporuje nejen lesnímu zákonu, ale i rade mezinárodních umluv včetně Natury 2000 aKjotského protokolu.

Někteří účastníci slyšení se postavili proti tvrzení ředitele Správy Národního parku Šumava Frantiska Krejčího, že lednový orkán způsobil pouze malé škody v bezzásahovém území. „Libovat si, že v bezzásahových územích polomy nebyly, je mirne receno alibisticke, uvedl například českokrumlovsky senátor Tomáš Jirsa (ODS).

Profesor Josef Fanta z univerzity v nizozemskem Vageningenu vyvracel tvrzení o riziku rozšíření kůrovcové kalamity z šumavského parku. „Nehrozi nebezpečí, že kůrovec během několika let zlikviduje všechny šumavské lesy. Katastroficke scenare tohoto druhu se na Šumavě siri už řadu let. Jde bud o laicke názory nepodlozene vědeckými informacemi, anebo o zamerne zpravy, jejichž cílem je destabilizovat národní park,“ uvedl Fanta. Postavil se proto proti radikální asanaci.