Bursík: zbytečný strach z kůrovce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Bursík: zbytečný strach z kůrovce
Author Václav Janouš
Date 2008-08-07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Hejtmana Jana Zahradníka ministerská zpráva o Šumavě znepokojuje Šumava – Tak jednoznačnou podporu od ministerstva životního prostředí jako nyní ještě správa šumavského parku neměla. Bursíkovi úředníci vzkázali všem odpůrcům nezasahování proti kůrovci v nejcennějších částech parku: Mlčte, protože vaše scénáře jsou nepodložené.

Jihočeští politici, kteří naopak chtějí, aby lesníci pomohli lesům s jejich obnovou po kůrovcové kalamitě, označili zprávu ministerstva za děsivou a znepokojivou.

Řediteli šumavského parku Františku Krejčímu se podařilo to, co žádnému jeho předchůdci – ministerští úředníci naplno vyslovili podporu správě parku.

„Ministerstvo životního prostředí zcela odmítá informace o znepokojivém vývoji na Šumavě jako nepodložené a neoprávněné. Ujišťujeme vlastníky všech okolních lesů, že jejich obavy jsou zbytečné,“ říká mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Jeho šéf Martin Bursík si nejcennější území v pátek projde osobně.

Opatření proti lýkožroutu smrkovému jsou podle úřadů v pořádku. „Na území mimo bezzásahových zón se dělají příkladně a jejich počet je odpovídající,“ říká Vladimír Dolenský, ředitel odboru ochrany lesa České inspekce životního prostředí.

Tvrzení, že je kůrovec pod kontrolou, se ale nelíbí některým jihočeským politikům, kteří tvrdí, že pokud park nezasáhne, lýkožrout lesy zničí a stromy uschnou.

„Zpráva ministerstva mě znepokojuje, protože ponechat přírodu vlastnímu osudu je nebezpečné. To, že si ministerští úředníci myslí, že chceme vykácet nejcennější lesy, považuji za šílené. To jsme nikdy neřekli, jen chceme přírodě pomoci,“ reagoval včera jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Ředitel parku František Krejčí oponuje politikům čísly. Podle něj je na území parku více než 20 tisíc plastových lapačů, trojnožek a pokácených stromů, do kterých může brouk nalétnout. Lesníci pak tyto kmeny z lesa odvezou.

Na vybraných místech rozstřikují lesníci v těchto dnech i roztok mikroskopické houby, která tělo kůrovce rozloží. „Až 70 procent výměry lesů uvnitř parku tvoří vnitřní ochranné pásmo, kde aktivně zasahujeme proti kůrovci i tak, že kácíme napadené stromy. Na kritických místech jsme rozestavěli lapáky a feromonové lapače, které odchytí až 80 procent brouků,“ říká Krejčí.