CT: NP Šumava chystá reorganizaci, obce a odbory jsou proti

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


CT: NP Šumava chystá reorganizaci, obce a odbory jsou proti
Author mkv, ČTK
Date 2006-09-05
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Správa šumavského národního parku chystá reorganizaci, ta se však nelíbí lesnickým odborům ani starostům tamních obcí. Park počítá se zrušením pěti z celkem 11 Šumavských lesních správ, což by znamenalo zánik zhruba 150 pracovních míst. Zároveň by však podle parku reorganizaci 130 nových míst vzniklo, důsledkem změn také mají být výrazně úspory. Informovala o tom dnes České televize.

Někteří lesníci po reorganizaci začnou za práci dojíždět, zhruba dvacet lidí práci ztratí. Do konce září by například měly zaniknout lesní správy v Železné Rudé a Strážném.

„Nese to sebou řadu ekonomických a organizačních výhod,“ řekl CT ředitel správy parku Alois Pavlíčko. Podle ministerstva životního prostředí je změna dlouhodobě připravovaná a obdobná struktura funguje ve všech českých národních parcích.

Odboráři však s chystanými kroky nesouhlasí. „Pro nás je organizační změna nepřijatelná,“ sdělil televizi zástupce odborové organizace Národního parku Šumava Bohumil Petrásek. Odmítavý postoj mají i zástupci Šumavských obcí, které s připravovanými změnami ředitel parku seznámil. Pracovních příležitostí je podle nich na Šumavě málo.

„Zásadním způsobem nám na tom vadí, že bez jakéhokoli projednání v regionu byla tato záležitost spuštěna,“ řekl CT Miloš Picek ze Sdružení Šumavských obcí. Kvůli situaci se mimořádně s ředitelem parku šel Jihočeský hejtman Jan Zahradník. Vyzval ho, aby reorganizaci pozastavil. Odboráři se s vedením parku sejdou tento týden v pátek.