Celnice teď bude lidi spojovat

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Celnice teď bude lidi spojovat
Author ČTK
Date 2010-02-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Od léta bude z uzamčené a nepoužívané budovy v Alžbětíně nové česko-bavorské centrum

Železná Ruda – Železná Ruda chce spolu s Plzeňským krajem, bavorskými okresy, městy, podnikateli a občanskými sdruženími přebudovat opuštěnou celnici v Alžbětíně na Centrum česko-bavorských aktivit. Má být hrazeno z evropských i státních zdrojů. Starosta Michal Šnebergr řekl, že projekt bude hotový do dubna a centrum se má otevřít o letošních prázdninách.

Iniciátory projektu jsou město, česko-německé občanské sdružení Přes hranici a Regionální rozvojová agentura Šumava Stachy. „Studie využití bude hotová do dvou měsíců. Řekne nám, co by v centru mělo být a od toho se budou odvíjet partneři,“ řekl starosta. Činnost střediska se nesmí krýt s jinými aktivitami v oblasti.

„Město má infocentrum, Národní park Šumava ho plánuje letos vybudovat v Železné Rudě a na Černém jezeře, v sousední Bavorské Rudě chtějí přestavět velké opuštěné nádraží,“ uvedl Šnebergr. Na této investici, podle informací ČTK za pět milionů euro, spolupracují také národní park a Plzeňský kraj.

Centrum poslouží setkávání lidí, obcí či podnikatelů

Česko-bavorské centrum se stane styčným místem pro lidi, pro sjednávání kontaktů mezi bavorskými i českými obcemi a podnikateli. Zájem o prezentaci má Plzeňský kraj a MAS Pošumaví (sdružení obcí a firem podporující rozvoj venkova).

Středisko se dvěma pracovníky bude provozovat město. „Prostory se dají využít okamžitě. Peníze potřebujeme na vybavení, náklady na stavební úpravy budou minimální,“ uvedl starosta. Musí se jen změnit dispozice budovy, kterou město získalo od státu zdarma loni na podzim a vloží ji do projektu. Objekt, který byl na začátku 90. let minulého století opraven za 30milionů Kč, je ve velmi dobrém stavu a nechátrá. V prvním patře jsou dva byty a další patro se čtyřmi byty chce radnice přistavět. „Máme více než stovku žádostí o nájemní byty,“ doplnil.

Centrum pomůže projektům, které oživí hraniční prostor. „Dva roky po Schengenu sice neexistuje hranice, ale musíme vrhnout síly na propojování území,“ dodal starosta. Bude proto hledat partnery, evropské finanční zdroje na projekty a pořádat společné akce. Specifická horská oblast přináší podle Šnebergra více nevýhod než výhod.

Železná Ruda hledá intenzivně originální atraktivity pro posílení turismu. Chce přivábit do největší rekreační oblasti v kraji více lyžařů, kterým už nestačí jeden velký areál na Špičáku. Sousední německý Javor se silně rozvíjí a Železnorudsko začíná zaostávat, hrozí zavírání hotelů a vylidňování oblasti, řekl starosta.

Radnice připravuje novou lanovku na Pancíř, stodvacetihektarový golfový areál a deset kilometrů cyklotras, které zatím v okolí chybějí. Povedou ze Železné Rudy na Špičák a do jeho okolí. Město sice neuspělo se žádostí o 28 milionů Kč v programu Cíl 3, ale nyní požádá z programu ROP, kde mu slíbil pomoc kraj. „Pro mě jde o nejdůležitější projekt na podporu cestovního ruchu, který se podařilo v oblasti prosadit. Jednání s majiteli pozemků byla velmi dlouhá,“ dodal. Už tři čtvrtě roku usiluje město o automobilový vláček na Černé jezero, ale CHKO na žádost o povolení nereaguje. Trasa by byla čtyři kilometry dlouhá, vláček by měl ekologický pohon na plyn. Provoz zajistí místní podnikatel.