Cenu Heyrovského si student vysloužil za poslech sov v lese

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Cenu Heyrovského si student vysloužil za poslech sov v lese
Author Kateřina Nimrichtová
Date 2008-12-27
Source Táborský deník
Genre tisk
Respondent

Mladý ornitolog rozšířil poznatky z ptačí oblasti Boletice o údaje z neprozkoumané části. Veselí nad Lužnicí, Radětice / Začalo to nevinně. Jan Havlíček z Radětic se zaposlouchal do sovího houkání – a na konci z toho byla cena Jaroslava Heyrovského. Maturitní práce absolventa střední odborné školy pro ochranu a tvorbu životního prostředí se probojovala až k vítězství v národním kole soutěže ve středoškolské odborné činnosti a od toho už byl jen nepatrný krůček k prestižnímu ocenění. „Na chalupě jsem často poslouchal sovy a přišlo mi to zajímavé. Chtěl jsem se sám pro sebe o nich dozvědět něco víc, „ odkryl prapočátky budoucího úspěchu student se zájmem o ornitologii.

Noční toulky

Na teritoriu čtyřiceti čtverečních kilometrů mapoval výskyt sýce rousného, puštíka obecného a kalouse ušatého. Noční výlety do lesa však nebyly vždy procházkou růžovým sadem. „Často mě něco polekalo, brzy na jaře bývala také zima. Není to legrace, chodit sám po lese,“ přiznává Honza. Škola si úspěchu svého žáka považuje. „Jeho příprava byla cílená a práce dotažená do konce, „ hodnotí vedoucí jeho maturitní práce a učitel Josef Míchal. Dodává, že práce má nejen momentální, ale i srovnávací a odbornou hodnotu. Na to, jakou metodikou postupoval, vytvořil podle jeho slov exaktní a svědomité dílo. „Tím tomu dal váhu. Pomáhal jsem mu jen po formální stránce. Tu odbornou měl naprosto zmáknutou, „ potvrdil. Cílem práce bylo zjistit, kolik ptáků ve zkoumaném teritoriu sídlí, jaké osazuje lokality a sledovat jejich jarní hlasovou aktivitu. „U sov to není tak snadné jako u ostatních ptáků. Jsou to noční stvoření a výsledků se lze dobrat hlavně tím, že chodíte po lese a posloucháte, jak houkají, „ prozradil student metodiku. Na váze celkového výstupu přidal práci i fakt, že student mapoval dosud neprozkoumanou část ptačí oblasti Boletice. „Jeho práce doplnila naše poznatky o údaje z oblasti, kterou zkoumal. Zařadili jsme výsledky do průzkumu, který v boletické lokalitě probíhá už několik let, „ informoval odborný pracovník Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko Bohuslav Kloubec.

Kalous je vzácný

Ve své práci dospěl Jan Havlíček k závěru, že sýc rousný a puštík obecný jsou běžnými druhy Křišťanovozbytinska, zato kalouse ušatého potkáte vzácně. „Podle nejnovějších studií by se v souvislosti s globálním oteplováním měly posunout oblasti výskytu těchto ptáků směrem na sever. Je možné, že za nedlouhou dobu sýc rousný z naší republiky zmizí úplně, „ upozornil Havlíček. Podle něj stojí za vším člověk. Absence mezí, intenzivní zemědělství i moderní rychlé stroje nedávají ptactvu šanci na přežití. Do budoucna chce úspěšný student v práci pokračovat. Ocenění ho koneckonců katapultovalo až na Jihočeskou univerzitu. Namísto přijímacích zkoušek obhajoval svoji maturitní práci. Úspěšně.