Chlum – středisko zimních sportů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Chlum – středisko zimních sportů
Author Dan Moravec
Date 2004-05-14
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Vladimír Molek, Libor Ambrozek, Jan Hora, Jan Zahradník

Radiožurnál, Pod kůži

moderátorka

  • Nevládní ekologické organizace nesouhlasí se záměrem Jihočeského kraje vystavět ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice nedaleko Českého Krumlova středisko zimních sportů Chlum, a to za více než miliardu korun. Připojila se sdružení Calla, Jihočeské matky nebo například Zelené srdce Evropy. Podle nich gigantický projekt zasáhne území na okraji Šumavy s výjimečnými přírodními podmínkami a navíc chráněné soustavou Natura 2000. Proto chtějí, aby byl vypuštěn z rozvojového programu i územního plánu kraje a aby kraj od záměru odstoupil. Více redaktor Dan Moravec.

Dan Moravec, redaktor

  • Ekologové proto zahájili rozsáhlou petiční akci proti výstavbě areálu. Pokračuje Vladimír Molek ze sdružení Calla.

Vladimír Molek, sdružení Calla

Účelem petice je oslovit veřejnost jak laickou, tak odbornou a seznámit je s problémem záměru výstavby lyžařského areálu Chlum - středisko zimních sportů.

Dan Moravec, redaktor

  • Zvláštní využívání krajiny a vojenské aktivity v Boleticích umožnily zachování řady vysoce ohrožených přírodních stanovišť a na ně vázaných druhů rostlin a živočichů a hlavně ptáků. Právě proto evropská soustava Natura 2000 počítá s vyhlášením ptačí oblasti Boletice o rozloze bezmála čtyřiadvaceti tisíc hektarů. Pro výstavbu střediska zimních sportů by se ale hranice území ptačích oblastí musely měnit. To potvrzuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Polovina toho území je dneska v CHKO Šumava a na další části chceme vyhlásit oblast ochrany ptactva právě kvůli výskytu mnoha vzácných druhů a myslím si, že o té severní části prostoru i z hlediska ochrany přírody můžeme diskutovat.

Dan Moravec, redaktor

  • Podle Jana Hory z České společnosti ornitologické se ale tato území dělit nedají.

Jan Hora, Česká společnost ornitologická

Protože už v souladu s rozsudkem Evropského soudního dvoru se ptačí oblasti, anebo vůbec naturová území vymezují na základě vědeckých podkladů bez ohledu na nějaké ekonomické a další zájmy, to znamená, že nebude-li vyvráceno, že území bylo vytýčeno nesprávně na základě vědeckých údajů, tak tyto hranice by měly platit a každá změna hranic bude považována za účelovou, a ta je pro Evropskou komisi prakticky nepřijatelná.

Dan Moravec, redaktor

  • Jihočeští zástupci podpořili vznik nového střediska zimních sportů v území mezi chráněnými krajinnými oblastmi Šumava a Blanský les už loňského 14. října, když schválili smlouvu se společností Lipno Servis o vzniku sdružení Chlum – centrum zimních sportů. Více než miliardová investice, na níž se kraj nebude finančně podílet, by měla vytvořit asi patnáct set nových pracovních míst a zvýšit tržby z cestovního ruchu na jihu Čech zhruba o dvě miliardy korun ročně. Ministr Ambrozek zmínil zvláštní pracovní skupinu, která by měla stanovit podmínky pro další postup v otázce budování, anebo nebudování areálu v Chlumu. Začít pracovat by měla v těchto dnech. Dohodli se na tom jihočeský hejtman Jan Zahradník a prezident republiky Václav Klaus. Ten se zasadil o možné vybudování lyžařských areálů v chráněných oblastech. Jak potvrdil jihočeský hejtman, prezident podpořil názor, že příroda se má chránit pro lidi.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje /ODS/

Pan prezident podporuje rozvoj polidštění Šumavy, to bych řekl, že je hlavním cílem, tak jsem to vyrozuměl i z /nesrozumitelné/ prezidentových slov, skutečně návrat lidského prvku na Šumavu, nejenom to chránit pro přírodu samou, ale chránit přírodu pro člověka.

Dan Moravec, redaktor

  • Jenže armáda dosud nepodnikla žádné konkrétní kroky k předání části výcvikového prostoru k civilnímu využití. Věc je tedy stále otevřená. A jak by ornitolog Jan Hora viděl budoucnost Boletic, pokud by armáda prostor uvolnila?

Jan Hora, Česká společnost ornitologická

No, tak Boletice bych viděl především s prioritou ochrany přírody samozřejmě, protože v mnohých parametrech Boletice přesahují i Národní park Šumava a znamenalo by to využití pro takzvanou měkkou turistiku, nejsou vyloučeny cyklostezky, běžkařské trasy a tak dále, ale takovým způsobem, aby se vyhýbaly těm nejkonfliktnějším, těm nejcitlivějším územím a takovýto přístup by určitě v Evropské unii podporu měl a přinesl by i finační prostředky.

moderátorka

  • Pořad Pod kůži připravil pro páteční dopolední Radiožurnál Dan Moravec.