Chtějí lodě pustit na půlmetr vody

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Chtějí lodě pustit na půlmetr vody
Author Václav Janouš
Date 2009-02-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Pravidla pro splouvání Vltavy

Po letech dohadů se rýsují pravidla, za jakých budou moci vodáci splouvat nejcennější místa Vltavy v úseku od Soumarského mostu do Pěkné. Návrh přitom akceptují představitelé správy parku, obcí i ekologických iniciativ.

Šumava – Na Šumavě vznikají po letech dohadů kompromisní pravidla, za jakých bude možné splouvat nejcennější úsek Vltavy ze Soumarského mostu do Pěkné. Už příští týden bude výkonný výbor rady šumavského parku, v němž zasedají i starostové obcí, debatovat o klíčovém dokumentu: návštěvním řádu. Vůbec poprvé za poslední tři roky se zdá, že může projít a začít v květnu platit. Na nový návštěvní řád čekají starostové šumavských obcí, podnikatelé a především turisté už několik let. V posledních třech letech se na něm vedení šumavského parku nedokázalo s obcemi dohodnout. Příčinou je především to, že se správa snaží omezit splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským mostem a Pěknou, aby ochránila živočichy a rostliny v řece. Nový návrh už posvětila rada šumavského parku Správa parku v předchozích letech navrhovala zvýšit současný limit hladiny, kdy smí lodě na vodu vyplout, ze 45 centimetrů na 61 centimetrů. Navrhovala i řeku zcela uzavřít nebo variantu, že na ni pustí jen určitý počet lodí s průvodcem. Ani na jedné z možností se ale strany nedohodly. Nyní se rýsuje kompromis. V novém návrhu návštěvního řádu, který má Mf Dnes k dispozici a včera jej posvětilo vedení parku, se hovoří o limitu hladiny 50 centimetrů. Je to o pět centimetrů více, než byl dosavadní limit.

„To je pro nás akceptovatelné, protože jde o kompromis. Jsme schopni přistoupit i na denní limit počtu lodí, které budou smět na řeku – pokud se bude pohybovat například kolem stovky kánoí,“ komentoval návrh předseda Svazu šumavských obcí František Nykles. Správa parku si je nyní moc dobře vědoma, že je jen krůček od prosazení nového návštěvního řádu a nechce udělat sebemenší chybu. Ta by mohla mít fatální následky jako v loňském roce, kdy se nový řád nepodařilo do začátku sezony prosadit, a vodáci tak mohli po řece dál plout bez větších omezení. Žádný z požadavků šumavských obcí proto nyní dopředu nezavrhuje. Návrh prodiskutujeme ve výkonném výboru ve středu 25. února. „Pokud nebudou zásadní připomínky, v což věříme, tak bude v březnu předložen ke schválení radě parku a mohl by platit už v květnu, kdy začíná splouvání Vltavy z Lenory do Pěkné,“ odhaduje vedoucí oddělení ochrany ekosystémů národního parku Josef Zollpriester. Zásadní průlom v debatě o novém návštěvním řádu je v tom, že vůbec poprvé ani jedna ze stran návrh předem neodsuzuje k neúspěchu. Kromě přílohy o splouvání Teplé Vltavy už loni se všemi ostatními nařízeními jak obce, tak i správa parku souhlasily. Je to naprosto stěžejní dokument. Všem je jasné, že podmínky splouvání Vltavy na Šumavě se musí nějakým způsobem omezit a regulovat. „Samozřejmě nikdo nemůže počítat, že správa parku přistoupí na všechny požadavky obcí, ale třeba rozumné by bylo odsouhlasit limit 50 centimetrů a po roce si znovu sednout, zhodnotit, jak tato změna řece prospěla a pak se domlouvat dál,“ navrhuje předseda vědecké sekce rady parku a člen výkonného výboru Jakub Hruška. S novým návrhem souhlasí poprvé i ekologičtí aktivisté. Kromě zvýšení limitu o pět centimetrů oproti dosavadnímu a stanovení denního počtu lodí, které budou moci korytem plout, navrhují i poplatky za splutí řeky v nejnavštěvovanějších měsících. „Pokud bude limit 50 centimetrů a k tomu i omezený počet lodí, pak je tento návrh přijatelný. Je rozumné ho za rok zhodnotit. Navrhovali jsme i poplatky – v červenci a srpnu za splutí 1000 korun za loď,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Právě kombinace nutné vyšší hladiny, omezeného počtu lodí i poplatku by podle něj vedla k poklesu počtu vodáků, kteří se na horní tok Vltavy vydají. Nyní pluje za sezonu korytem zhruba 10 tisíc lodí.

Podnikatelé jsou proti

Jediní, komu se tak nyní návrh nezamlouvá, jsou podnikatelé. Především majitelé půjčoven lodí tvrdí, že zvýšení limitu ze 45 na 50 centimetrů je pro ně likvidační. „Podle mé loňské statistiky byla výška hladiny 50 centimetrů na řece jen deset dnů za sezonu, a to ještě po dešti či v době, kdy pršelo. A to není ideální počasí pro splouvání. Tímto se řeka vodákům uzavře,“ upozorňuje majitel půjčovny lodí Votus v Lenoře Ladislav Bláha. Omezit splouvání na Vltavě chce správa parku především kvůli poškozování chráněných rostlin na dně řeky a například i perlorodek říčních. Průzkum těchto sladkovodních mlžů v nejcennějším úseku řeky loni ovšem přinesl překvapivé výsledky: na kilometru často není ani jedna desítky let stará perlorodka říční. Daleko více také těmto škeblím škodí úplně jiné věci než vodáci. Například více jim ublížila změna dna řeky před lety či čistírna odpadních vod na potoce, který se do Vltavy vlévá.

Co je návštěvní řád Národního parku Šumava

Jedná se o dokument, který upravuje chování lidí v národním parku. Zakazuje například vjíždět s automobily mimo cesty do lesů, upravuje, kudy smí jezdit cyklisté, jaké kulturní a společenské akce se smí na území rezervace konat, zakazuje volné táboření a rozdělávání ohňů v přírodě, odchyt zvířat nebo sběr chráněných rostlin, vyhazování odpadků a zakládání černých skládek, vyhlídkové lety motorových aeroplánů nad parkem, vodáky pouští jen na vyhrazené řeky – Vltavu a Otavu, zakazuje poškozování porostů na březích, koupání v jezerech či horolezectví mimo vyhrazená místa. Též nepovoluje stánkový prodej mimo obce, vstup do jeskyní i volné pobíhání psů. Za jeho porušení mohou strážci parku udělit na místě pokutu až tisíc korun, ve správním řízení pak až 10 tisíc korun pro fyzickou osobu a až půl milionu korun podnikům.