Co bude dál s lesy? Musí být jiné než jen smrkové!

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Co bude dál s lesy? Musí být jiné než jen smrkové!
Author TZ ČSOP
Date 2007-01-25
Source TZ ČSOP
Genre tisk
Respondent

(Český svaz ochránců přírody) - Vichrice, která minuly týden zásahla českou republiku, napáchala v našich lesích znacne škody. Většinou jde o lesy smrkové a v tom je také největší kamen urazu! Pokud se do takového lesa dostane silný narazovy vítr, vysoké a setihle kmeny s relativne malou vrcholovou korunou se rozkyvou a pak vývrati nebo zlomi.

Neda se rozhodne ale mluvit o katastrofe. Smrk je v dospelosti nachylny k vývratum a polomům. Zvláště na stanovistich, kde není tato naše nejrozsirenější hospodarska dřevina původní a kde byla vysazena lidmi. V oblastech s největšími plochami polomů jsou rozsáhlé smrkové lesy, většinou ale umělé pěstované a hospodarsky vyuzivane. A v tom je jadro problemu. Stejnoveky porost stejne velkých smrku je v podstatě plantazi, která je zranitelna ruznými nepříznivými vlivy, kůrovcovými kalamitámi pocinaje a větrnými polomy konce.

Tomu všemu by se dalo předejit. A jednoduchým způsobem. Na vznikle paseky by měly být více vysazovany stanovistne původní druhy dřevin, například buky, javory, jedle. Zásahy v porostech by také měly smerovat k pestrejsi vekove struktuře. Takový les pak umožňuje lepší využití přirozené obnovy. Neměli bychom opakovat chyby našich předků a měli bychom začít pěstovat lesy, které budou stabilními vůči nepříznivým vlivům