Co dělat se šumavskými lesy?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Co dělat se šumavskými lesy?
Author ČTK
Date 2007-07-25
Source Hospodářské noviny
Genre tisk
Respondent

Tip IN magazinu

Hnutí Duha spolu s dobrovolniky a správci šumavského národního parku zřídilo u pramene Vltavy informační stanek o šumavských pralesich. Během letnich prázdnin a pote až do 15. Září se tam turisté a návštěvníci Šumavy seznami například s usychaním stovky let starých oslabených smrku. Zároveň se mohou zapojit do ankety, zda nad pramenem Vltavy, v nejprisněji chráněné zóně parku se zbytkem horského smrkového pralesa, kácet kvůli kůrovci odumírajíci stromy.

Sprava NP Šumava necha v některých místech stromy napadené kůrovcem ležet, než aby je vykacela a vytvořila holou plán. jedním z lesních porostu, kterych se to tyka, je tři sta let stary smrkovy prales nad pramenem Vltavy. Právě na toto místo se ekologové z Duhy zamerili. Lidé se ke stanku dostanou po modre turistické značce, asi šest kilometru od Kvildy. Turisté se tu mohou dozvedet více o přírodních promenach pralesu na Šumavě. Už po tisícileti k ním patří i občasne usychani části smrku. Kolemjdouci na stanku dostanou na vyber z několika cerstve vydaných informačních publikaci. Stridaji se zde dobrovolnici z Duhy se studenty Jihočeské univerzity, kteří jsou v národním parku na odborne praxi.

Návštěvníci Šumavy mohou v orientacni ankete vyjádřit svůj názor, jak by se měli správci národního parku zachovat, zda proti kůrovci zásahnout a napadené stromy pokacet, aby se lýkožrout nesiril do okolí. Někteří regionální politici se obávají, že suché stromy budou návštěvníky Šumavy odrazovat, čímž klesnou prijmy místních obci. Lidé prochazejici kolem pramenů Vltavy proto mohou hlasovat, které mu osudu místního lesa by dali přednost. Anketa je anonymní a její výsledky předaji aktivisté z Duhy správcům parku, ministerstvu životního prostředí a Jihočeskému kraji.