Co se děje v Národním parku?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Co se děje v Národním parku?
Author Petr Ješátko
Date 2002-01-28
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Po přečtení článku „Ambrozek sklidil velkou kritiku“ uveřejněném v Klatovském deníku jsem se rozhodl reagovat.

Nelze přihlížet nesmyslům, které tiskový mluvčí Správy NP Šumava Kantořík neustále vymýšlí. Nikdy jsem nebyl příznivcem privatizace lesů provedeným způsobem, jaký byl uskutečněn v roce 1992 v celé ČR. Katastrofou v NP Šumava však je, že po odvolání „Šumavského vedení“ v r. 1993 a dosazení „ministerských úředníků z Prahy“ bývalým ministrem Bendou nastalo to, co Kantořík

podsouvá současnému návrhu poslance Ambrozka.

Myslíte si, že Ambrozek, předseda Svazu ochránců přírody, nebo ekologické hnutí Duha požadují ničení přírodního bohatství a nekalé praktiky? To je snad popis činnosti současného managementu od roku 1995. Vždyť ničení přírody již odsoudily všechny světové ochranářské organizace (WWF, PanPark, Europarc a jiné).

Nekalé praktiky dosud šetří kriminální policie v Prachaticích, krádeže dřeva dokonce i vrtulníky jsou objevovány turisty a ekologickými aktivisty a kontrolní orgány se tváří, že nic nevidí.

Zákon o ochraně přírody a krajiny soustředil státní správu, odbornou správu a hospodaření pod jeden subjekt. Uvažoval naivně, že lidé ve funkcích budou schopni unést tuto důvěru. Opak je pravdou. Ze Šumavy zmizelo kvalitní dřevo včetně resonančního na výrobu hudebních nástrojů, rozsáhlé holiny budou zalesňovat za značné náklady ještě další generace. Poslání NP, kterým je ochrana přírodních procesů, bylo zapomenuto.

Je tedy zcela jasné, že pro zastánce „tunelu“ na dříví je zcela nepřijatelné, aby kontrolu nad prováděním prací obchody se dřevem, jeho řádné třídění atd. prováděli místní lidé zastoupení obecními úřady a krajskými úřady. To by bylo zárukou, že dřevo bude vyznačeno nezávislými odborníky NP, ale těženo, prodáváno a zejména zpracováno v regionu, právě obecně prospěšnou společností. Naopak opět by se otevřela řada zastavených dřevařských provozů a stoupla by zaměstnanost. Tedy naprostý opak toho, co tvrdí starosta Srní Veselý. Rozhodně celé hospodaření by bylo tak, jak to má být ve slušné společnosti, transparentní.

Osobně jsem přesvědčen, že většina volených zastupitelských orgánů má jiné myšlení, není jí lhostejný osud NP ani Šumavy a chce se podílet na všech aktivitách na jejím území, včetně využití již vytěženého dříví. Jedině tím se dá zajistit podíl obyvatel Šumavy na rozhodování o její budoucnosti a využití jejích přírodních hodnot.