Co sleduje šumavská protikůrovcová armáda

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Co sleduje šumavská protikůrovcová armáda
Author Jiří Pšenička
Date 2009-05-21
Source Ekonom
Genre tisk
Respondent

Jižní Čechy zachvátila „beatlemánie“. Starostové, senátoři, poslanci, političtí veteráni. Ti všichni vyhlásili válku lýkožroutu smrkovému, malému broučkovi z podčeledi kůrovců. Zachraňme Šumavu! volají politici až dojemně svorně.V jednom šiku vidíme senátora Tomáše Jirsu (ODS) s kolegyní Jiřinou Rippelovou (ČSSD), jednohlasně hovoří i expremiéři Miloš Zeman a Jan Stráský. Aktivistům vyjadřuje podporu i šéf komunistů Vojtěch Filip a prezident Václav Klaus. Jen zelení se tažení neúčastní. Až se může zdát, že účelem je ukázat je před volbami jako ty, kteří „bezzásahovou“ politikou ničí naši přírodu. Protikůrovcová koalice má jasný názor –zasažené porosty vykácet a odvézt z lesa.

„Jestliže vedení parku tomu nechce rozumět, zrušme park,“ hřímá Miloš Zeman. Kdo z novinářů argumentační masáži ještě nepodlehl, může se na konci května zdarma i s partnerkou zúčastnit víkendového pobytu v penzionu Klostermann. Pravdu ale nemusí mít ten, komu jde momentálně od úst nejvíce pěny. Ta náhlá shoda –po níž voláme třeba u zahraniční a obranné politiky, u zdravotní a penzijní reformy –je v tomto případě až podezřelá. Nepřekvapí jen toho, kdo ví, že na principu široké duhové koalice funguje celá jihočeská politická scéna v pozadí mistrně řízená hlubockým velkopodnikatelem Pavlem Dlouhým. Pamětníci ale sotva mohou ponechat bez povšimnutí, že jedním z organizátorů a sponzorů šumavské kampaně je Zdeněk Zbytek, někdejší velitel slánské tankové divize, který v pohnutých sametových dnech roku 1989 vyjádřil ochotu přispěchat okleštěnému komunistickému vedení s tanky na pomoc. Dnes je Zbytek obchodníkem s vazbami na celý postsovětský prostor. Na Šumavě působí v cestovním ruchu, vlastní hotely a podobně. Ten správný khaki nátěr armádě ochránců šumavských lesů dodává i někdejší hlavní vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký poskytující právní služby. Expertní lesnické zázemí dali k dispozici někteří bývalí pracovníci vojenských lesů a statků. Dělají to všichni skutečně nezištně? Vedení národního parku prohlašuje, že suchých smrkových porostů je na Šumavě podstatně méně, než tvrdí Jirsa, Zeman a spol. Příroda prý už jasně dokazuje přirozené regenerační schopnosti a na mnoha místech bezzásahové zóny je už pod tlejícími sušinami doložitelná první fáze nového lesa.

Tvrzení proti tvrzení. Když se nedokážou shodnout naši odborníci, asi musíme povolat zahraniční. Východiskem může být jen kompromis. Kompromisem asi není divočina dle představ Hnutí Duha ani zrušení parku, jak by si přáli někteří jihočeští byznysmeni používající politiky jako své bílé koně.