Díky lásce k filmové tvorbě procestoval novinář ze Špičáku celý svět

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Díky lásce k filmové tvorbě procestoval novinář ze Špičáku celý svět
Author Eva Tichá
Date 2003-03-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Lidé

Seriál o zajímavých lidech z našeho kraje

Špičák – Novinář na volné noze Radovan Holub po roce 1989 přesídlil z Prahy na šumavský Špičák, kam už jezdil jako dítě se svými prarodiči. V domku, který leží přímo pod svahy sportovního areálu, se usídlil se svým tehdy dvouletým synem Vojtou. „Když se po roce 1989 naskytla možnost začít pracovat volně, využili jsme toho s manželkou. Nejdříve jsem z Prahy na Špičák přišel já s malým Vojtou a stal se ze mě muž v domácnosti. Pak za námi přišla žena. Původně jsme ani neplánovali, že se zde usídlíme natrvalo, ale život na Šumavě nám začal vyhovovat,” vzpomíná na svůj odchod z velkoměsta novinář, jehož tématem číslo jedna v článcích i reportážích pro noviny a rádia je film. Kontakt s Prahou i celým světem Radovan Holub přestěhováním neztratil. Naopak. Na svých pracovních výletech zamířil do nejrůznějších míst zeměkoule. Jeho cílem jsou hlavně města, kam se sjíždějí celebrity na filmové festivaly a přehlídky. „Díky svým znalostem z oblasti mezinárodního filmu, které mám od devadesátých let, o filmu nejen píši, ale jsem i programovým spolupracovníkem některých festivalů,” říká muž, kterého zajímají hlavně filmy, jež netrhají divácké rekordy v návštěvnosti. „Přeji málo známým filmům. Mám rád filmy o obyčejných lidech, kteří se mnohdy těžko protloukají životem. Takový film je mnohem těžší udělat, než točit o známých osobnostech,” říká Radovan Holub, který nezapomene připomenout, že se práci může věnovat jen díky podpoře své ženy. Před lety však Radovan Holub kromě filmu plnil novinové stránky také velmi známou kauzou uvažované těžby zlata v Kašperských Horách. Proti těžařům veřejně vystoupil. „Tehdy proti sobě stáli dva soupeři – chudé Kašperské Hory a bohatá těžařská společnost. To mě velice lákalo popisovat. Nevěřil jsem, že Kašperské Hory mohou šílený tlak společnosti odrazit a nakonec vyhrát,” vzpomíná novinář. I díky svému bydlišti na šumavském Špičáku se také hodně věnuje dalšímu aktuálnímu tématu – kůrovci v národním parku. Stranou jeho zájmu pro něj nezůstává ani komunální politika v Železné Rudě, byť v poslední době na ni nemá příliš času.

Radovan Holub,

Novinář. Narodil se 24. září 1949 v Plzni. Vystudoval filozofickou fakultu obor český jazyk – anglický jazyk. Píše hlavně o filmech. Za filmovými festivaly jezdí po celém světě. Zabývá se také ekologickými tématy, například kůrovcovou kalamitou na Šumavě. Od roku 1989 působí na volné noze. Je ženatý, má syna Vojtěcha, kterému je 15 let.

Řekli o něm:

Josef Kejha, publicista

Smekám před ním klobouk dolů, protože je to v kraji jediný novinář, který se dokáže uživit na volné noze. Cením si ho i jako člověka, který neúnavně bojuje proti tomu, aby nebyla celá Šumava vykácena kvůli kůrovci.

Jan Kastner, filmový kritik

Radovana je možno brát jako nejpublikovanějšího filmového publicistu, je hrozně těžké vystopovat po celém světě jeho aktivity. Přesto jsou na něm i věci, které mně vadí. Například, nemůže spát při mém chrápání a netají se tím.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Národního parku Šumava

Respektuji jeho názory, i když by si své informace měl někdy více ověřovat. Třeba takový údaj, že v bavorském národním parku se stromy napadené kůrovcem nekácejí, není úplně pravdivý.