Dělníci loupají kůru ze šumavských stromů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dělníci loupají kůru ze šumavských stromů
Author Vladimír Kořen, Aleš Hazuka
Date 2003-09-06
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaromír Bláha, Ivan Žlábek, Karolína Šůlová, Miloš Juha

ČT 1, Týden v regionech

Vladimír Kořen, moderátor

Bouřlivý srpen má za sebou šumavský národní park. Ostrý spor mezi ekologickými aktivisty a správci parku se vyhrotil kvůli kácení stromů napadených kůrovcem, a to v nejcennějších lokalitách. Dohady, zda kácet či nekácet, teď originálním způsobem řeší jeden ze zaměstnanců parku. Lesní dělníci podle jeho projektu už týden šplhají na nemocné stromy a loupají z nich kůru.

Aleš Hazuka, redaktor

Odborný spor přerostl i letos v blokádu. Patnáctého srpna začali aktivisté bránit stromy v pralese u pramenů Vltavy, který patří k nejpřísněji chráněným částem. Zástupci Hnutí Duha bojují se správou parku už řadu let. Poslední blokádu uskutečnili loni v létě před čtyřmi lety. Letos o této formě protestu hovořili už na začátku prázdnin.

Jaromír Bláha, člen Hnutí Duha /natočeno 6. 7. 2003/

Pokud kácení neustane, jsme připraveni znovu zahájit nenásilnou blokádu.

Aleš Hazuka, redaktor

Lesníci, kteří kácení odumřelých stromů plánovali na druhou polovinu srpna, museli záměry změnit.

Ivan Žlábek, ředitel Národního parku Šumava

To přerušení a sanace samozřejmě nebylo z důvodu odborných. Tam by se skutečně sanovat mohlo, ale je to skutečně z důvodů bezpečnostních, protože nehodláme riskovat, aby se tam někomu něco stalo.

Aleš Hazuka, redaktor

Spor kolem kácení stromů v šumavském parku nakonec řešili ministerstvem přivolaní odborníci. K pramenům Vltavy přijela speciální komise. Ta po přezkoumání lokality doporučila nekácet odumřelé stromy.

Karolína Šůlová, mluvčí ministerstva životního prostředí

Ministerstvo se k tomuto názoru také přiklání.

Aleš Hazuka, redaktor

Jakmile se aktivisté dozvěděli, že komise se přiklonila na jejich stranu, definitivně ukončili blokádu a z místa odvolali i kontrolní hlídky.

Jaromír Bláha, člen Hnutí Duha

Na základě stanoviska expertů ministerstvo vydalo stanovisko, ve kterém říká, že by se tam kácet nemělo. To nám jako záruka stačí.

Aleš Hazuka, redaktor

Konečné rozhodnutí teď leží na ministerstvu. Jeho úředníci se zřejmě podle mluvčí Šulové přikloní k závěrům expertů a nepovolí další kácení u pramenů Vltavy. Správce parku takový postup očekávali, a proto přišli s novým originálním řešením. Lesní dělnici zastavili motorové pily a učí se šplhat na napadené stromy, ze kterých seškrabují kůru. Odumřelé stromy pak nechají stát a nemusejí je kácet.

Miloš Juha, inspektor ochrany lesa Národního parku Šumava, autor projektu

Jedná se o metodu, kterou musí vlastně aplikovat lidé, kteří mají výškové práce, ale je možné, že pracovníci budou muset mít nové zaměření.

Ivan Žlábek, ředitel Národního parku Šumava

Ekonomicky to bude o něco dražší, ale myslím si, že je to řešení pro danou lokalitu.

Aleš Hazuka, redaktor

Experti, kteří zkoumali stav porostu u pramenů Vltavy tvrdí, že ke snížení rizika šíření kůrovce jsou přijatelné všechny dostupné nedestruktivní metody. S tím souhlasí i ministerští úředníci.

Karolína Šůlová, mluvčí ministerstva životního prostředí

Je to metoda, která je rozhodně lepší, než ten strom porazit, protože při jejím používání nevznikají holiny, které mohou ohrozit i další stromy větrem.

Aleš Hazuka, redaktor

Pracovníci parku k pramenům Vltavy poslali s horolezeckými lany a s takzvanými škrabáky asi třicet dělníků. Správci parku předpokládají, že lesní dělníci oloupou kůru z odumřelých stromů u pramenů Vltavy nejpozději do poloviny října.