Dřevařské firmy na Šumavě prý ničí lesy a luka

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dřevařské firmy na Šumavě prý ničí lesy a luka
Author Petr Šuleř, Jan Hrubeš
Date 2007-07-10
Source ČT
Genre televize
Respondent Jaromír Bláha, Slavomil Brandtl, Ladislav Krátký

ČT 1, Večerníky

Jan Hrubeš

Rozsáhlé plochy, hlavně lesu a luk, znicily podle Hnutí Duha dřevarské firmy na Šumavě. Při likvidaci polomů po orkánu Kyrill měly těžkými stroji rozjezdit pozemky i v chráněných oblastech. Nejhorší situace je podle aktivistů v Boleticích, o které se staraji vojenské lesy.

Petr Šuleř

Dva navzájem si spíše odporující ukoly. Dostat co nejdřív popadané stromy z lesu kvůli kůrovci a zároveň příliš nepoškodit cenna území. Na plochách spravovaných šumavským parkem se to podle Hnutí Duha z větší části podařilo. V chráněné krajinné oblasti, která pokryva velkou část boletickeho vojenského prostoru, to ale dřevari nezvládli, tvrdí aktivisté.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha:

Takhle jsou rozjezdene obrovské holiny, které byly vytvořeny při těžbě polomů. Veškerá lesní půda je znicena.

Slavomil Brandtl, vojenské a státky CR, ředitel divize Horni Plana: Odmítáme vyraz masivní poškození. Rozhodující je, že všechny firmy dostanou zaplaceno až pote, když škody odstrani.

Petr Šuleř

Na místě už zasahovala i Česká inspekce životního prostředí.

Ladislav Krátký, Česká inspekce životního prostředí:

Davame dohromady veškeré pisemne podklady tykajici se těžeb v této oblasti a zahajujeme v tomto tydnu setrení.

Petr Šuleř

Jeste v minulých dnech aktivisté situaci na místě monitorovali. Pote co na možné problémy upozornili právě inspekci a Českou televizi, už na prijezdových cestách hlidali pracovníci Vojenských lesu.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha:

Nechtějí, aby veřejnost viděla, jak jsou tady lesy drancovane.

Slavomil Brandtl, vojenské a státky CR, ředitel divize Horni Plana: vojenské lesy pracuji tak, aby škody byly minimální. Po skoncení práci bude vše uvedeno do původního stavu.

Petr Šuleř

Policie se celou věci začne zabyvat až v případě, že předbezne setrení České inspekce životního prostředí prokaze pochybení ze strany Vojenských lesu.