Dřevorubcům na Šumavě pomohou brigádníci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dřevorubcům na Šumavě pomohou brigádníci
Author ČTK
Date 2007-04-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vimperk - Dřevorubcum v šumavském národním parku zacnou pomáhat brigadnici. Správa parku chce dat práci 50 až 80 nekvalifikovaným pracovníkum, kteří budou mít na starosti rucni loupani popadaných stromů. Právě ležící a polámané stromy jsou ideálním mistem pro namnození kůrovce, který může nasledne začít napadat i zdrave stromy v okolí. Odkornení má prerušit vývoj škůdce ještě předtim, než začne z napadených stromu vyletávat.

„Radi bychom je prijali co nejdřív. Práci dostanou, i kdyby nastoupili třeba už zitra,“ řekl dnes ČTK Libor Hošek ze správy parku. Dodal, že spíše než naboru lidi z úřadu práce vyuziji sluzeb personálnich agentur. V parku nyní pracuje 400 lidi, z toho přes 100 dřevorubcu s motorovými pilami. S traktory, lanovkami a speciálními stroji za desítky milionu korun prijeli dřevorubci i ze Slovenska a Polska. Na Šumavě budou pracovat nejméně do leta. Správci parku doufají v to, že se stihne včas úklidit všechno, co vítr v lesích zničil. „Stale přitom sháníme ještě asi 120 dřevorubcu, aby se dřevo podařilo těžit rychleji,“ dodal Hošek.

Dřevorubci v parku vytěžili už na 250.000 metrů krychlových polomů, které způsobil lednový orkán Kyrill. Je to zhruba 35 procent z bezmála 700.000 m3 dřeva skaceného dřeva v rezervaci. Během uplynuleho týdne těžaři zpracovali dalších 22.000 m3dřeva. Hospodari parku odhaduji, že podobným tempem se následky kalamity podaří odstranit do podzimu. Lidé už mohou znovu chodit do šumavských lesu, zákaz vstupu na jejich území skoncil předminuly tyden. I po jeho zrušení ale zůstáváji na Šumavě nepřístupne oblasti. Podle správcu území v porostech stále hrozi, že některé stromy spadnou. Nebezpečná místa správci proto znovu oznacili. „Vstup do lesů je samozřejmě na vlastní nebezpečí. Zákaz platí v místech, kde se provadi těžba,“ dodal Hošek.

Lesníci předpokládají, že v sezóně opět některé úseky uzavrou, aby v nich mohli těžaři odstranit polomy. Zlikviduji je na 80 procentech rozlohy parku. Zbylou pětinu, především horské smrčiny, nechají správci přirozenému vývoji.

Lesy na jihu Čech se po orkánu staly nejpostiženější oblasti v Česku. Při vichřici padlo na 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Lesy ČR mluví o dvou milionech, majitele soukromých lesu napočítali další milion. Následky vichřice budou lesníci odstraňovat celý rok. Orkán v jihočeských lesích způsobil škodu 4,1 miliardy korun.