Dřevorubce shání po internetu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Dřevorubce shání po internetu
Author Václav Janouš
Date 2009-04-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Na Šumavě platí od dubna pro firmy i živnostníky nový způsob rozdělování zakázek na kácení stromů

Šumava – Novým způsobem začala správa šumavského parku od dubna rozdávat zakázky na kácení stromů v lesích. Každá společnost i živnostník, kteří tu chtějí porážet, musí mít s vedením parku uzavřenu rámcovou smlouvu. Na jejím základě pak může bojovat o jednotlivé zakázky. Dřevorubci už nyní říkají, že půjdou s cenami dolů.

„Rámcová smlouva slouží parku jako záruka toho, že má dřevorubec potřebnou kvalifikaci k tomu, aby mohl pracovat v chráněných lokalitách. O těžební činnost projevilo zájem 159 uchazečů. Jedna nabídka byla doručena po termínu a čtyři zájemci neprokázali kvalifikační předpoklady. Rámcovou smlouvu jsme tak uzavřeli se 154 uchazeči, z toho je 101 ze šumavského regionu,“ řekl referent provozního oddělení národního parku Ivan Majer. Velikost firmy nehraje roli Správa parku uzavřela smlouvy i s lidmi, kteří chtějí v lesích opečovávat či sázet mladé stromky. „Sem se přihlásilo 172 uchazečů. Z toho je 137 ze Šumavy,“ dodal Majer.

Rámcové smlouvy uzavřelo o pětinu více společností a živnostníků než v minulých letech. Jejich množství v dostatečné míře pokryje běžnou i kůrovcovou těžbu v celém šumavském parku. Správa parku si nový projekt pochvaluje a od začátku dubna zároveň vypisuje takzvané minitendry – to znamená, že každou práci v lese zveřejňuje na internetu. Tam se o ni mohou ucházet ti, kteří mají s parkem uzavřenou výše popsanou rámcovou smlouvu. Velikost firmy tu nehraje roli. Park takto ročně rozdělí zakázky na kácení minimálně 100 tisíc kubíků dřeva. „Systém nabídky uchazečů vyhodnotíme z hlediska ceny a kapacity zpracovatele. Ceny, za které pro nás pracují dřevorubci, klesly. Firmy i živnostníci chápou, že je to soutěž,“ uvedl Tomáš Fait ze správy parku, který má nový způsob přidělování zakázek na starosti.

Počítač na lesní správě

Dřevorubci jsou díky rámcovým smlouvám, které mají uzavřeny, už také klidnější. V první chvíli se obávali náročné administrativy a toho, že budou muset neustále sledovat na internetu aktuální zakázky, aby měli práci. „Na internet můžeme chodit například na lesní správy, což je výhoda, protože ne všichni máme doma připojení,“ dodal šumavský dřevorubec František Majer. Nový systém chválí i jednatel společnosti Šumava 21 Jiří Štich. Právě toto sdružení se zabývá problematikou Šumavy a kácením či nekácením v lesích. „Pokud budou zakázky rozdělovány poctivě a průhledně, pak bude tento systém přínosný. Dosud je mohly získat jen velké firmy, které si pak stejně najímaly šumavské dřevorubce či traktoristy,“ uzavřel Štich.