Další bezzásahová území na Šumavě? Návrh vyvolává kontroverzní reakce

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Další bezzásahová území na Šumavě? Návrh vyvolává kontroverzní reakce
Author Radovan Holub
Date 2009-06-02
Source Nové Klatovsko
Genre tisk
Respondent

Šumava – Bezzásahové území v Národním parku Šumava se má co nejdříve dále rozšířit, aby tvořilo zhruba třicet procent území parku. Řekl to při příležitosti pražské evropské konference o přírodě ministr životního prostředí Ladislav Miko.

„Je to v zásadě dosavadní stav. Nyní patří do jádrové zóny parku, v níž se proti kůrovci nezasahuje, už jedenadvacet procent území. Těch devět procent je v takovém stavu, že chybí jen ještě nějaké drobné dodělávky. Oněch třicet procent je realistických, stačí udržovat dosavadní přístup,“ řekl Miko. Podle něj je Šumava ve střední Evropě největším územím, kde se ještě udržuje původní krajinný ráz.

Odpůrci bezzásahové koncepce, tedy většina politiků a lesníků, se obávají kalamity a nekontrolovatelného rozšíření suchého lesa. Radní Plzeňského kraje pro životní prostředí Petr Smutný dokonce říká, že legálně neplatí ani takzvaný diferencovaný management, který za působení ministra Bursíka ministerským rozhodnutím vyčlenil 21% plochy NP Šumava jako bezzásahová území. Svaz šumavských obcí na ministra následně podal správní žalobu. „Žádná nová bezzásahová území nebyla projednána a schválena,“ řekl Smutný týdeníku Nové Klatovsko.

Lze tedy očekávat, že nový návrh ministra Mika, který bezzásahová území ještě dále rozšiřuje, povede v regionu k velké kontroverzi. Ministerstvo spěchem na rozšíření bezzásahovosti jasně ukazuje, že odpovědné orgány a Správa NPŠ nedokáží kůrovce dostat pod kontrolu ani ve II. zásahových zónách, tak jak slibovala. Ministerstvo se tak chce zbavit zodpovědnosti za šumavskou přírodu. „Stav kůrovce je už nyní kalamitní, po rozšíření bezzásahových zón lze očekávat schnutí porostů ve velkém měřítku, tak jako v sousedním Národním parku Bavorský les,“ říká senátor jižní části Šumavy Tomáš Jirsa. Ekologové se však brání a říkají, že kůrovec je léčitel lesa a že tento brouk, považovaný mezi lesníky za obávaného škůdce, je přirozenou součástí lesního ekosystému.

Není jasno ani mezi politiky. Zasahování proti kůrovci v lesích parku podporuje většina politiků, šumavští starostové a většina lesníků. Nezasahování podporuje Strana zelených, ministerstvo životního prostředí, současná Správa NP a CHKOŠ, skupina jihočeských a pražských vědců a ekologičtí aktivisté. K „nezasahovačům“ se v minulých dnech připojil i senátor ČSSD Miroslav Krejča a poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. Oba po návštěvě Správy NP a CHKOŠ začali podporovat bezzásahovou politiku v NP Šumava, přestože s ní dříve nesouhlasili.